statystyki

Indywidualni przedsiębiorcy jak konsumenci: Sklepy nie będą wiedzieć, jak traktować nabywcę

autor: Sławomir Wikariak17.07.2019, 08:29; Aktualizacja: 17.07.2019, 08:29
Branża handlu internetowego protestuje przeciwko traktowaniu indywidualnych przedsiębiorców tak jak zwykłych konsumentów. Takie zmiany przewiduje pakiet deregulacyjny, który ma zostać uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Branża handlu internetowego protestuje przeciwko traktowaniu indywidualnych przedsiębiorców tak jak zwykłych konsumentów. Takie zmiany przewiduje pakiet deregulacyjny, który ma zostać uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu.źródło: ShutterStock

Branża handlu internetowego protestuje przeciwko traktowaniu indywidualnych przedsiębiorców tak jak zwykłych konsumentów. Takie zmiany przewiduje pakiet deregulacyjny, który ma zostać uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które przygotowało projekt zmiany niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, przewidziało w nim rozszerzenie ochrony konsumenckiej przy niektórych umowach zawieranych z udziałem indywidualnych przedsiębiorców. Dzisiaj wystawienie faktury na firmę oznacza, że ci ostatni nie mogą zwrócić towaru kupionego przez internet w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny, nie mogą też korzystać z rękojmi za wady.

„Rodzi to dysproporcję w zakresie praw i obowiązków podmiotów występujących w danej czynności prawnej. Przedsiębiorca dokonujący czynności prawnej z innym przedsiębiorcą, gdy nie dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem koniecznym do oceny przedmiotu tej czynności, nie może korzystać z ochrony konsumenckiej, mimo, że znajduje się w tym zakresie w tej samej sytuacji, w jakiej znajduje się konsument (z założenia podmiot nieprofesjonalny)”– napisano w uzasadnieniu projektu. Rozszerza on uprawnienia konsumenckie także na transakcje dokonywane „na firmę” przez indywidualnych przedsiębiorców. Warunek – umowa nie będzie mogła mieć dla nich charakteru zawodowego.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane