Nowe prawo zamówień publicznych to niezwykle oczekiwany akt prawny zarówno przez wykonawców, jak i zamawiających - powiedział PAP dr Jakub Pawelec, ekspert Pracodawców RP. Dodał, że ważne, aby przetargi odbywały się na transparentnych zasadach i były konkurencyjne.

Projekt nowego Prawa zamówień publicznych (PZP), przygotowany w Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, zaakceptował w czerwcu Stały Komitet Rady Ministrów. Resort liczy, że projekt PZP już we wtorek trafi pod obrady rządu.

Nowe przepisy mają przyczynić się do wzrostu liczby firm, w tym MŚP, startujących w przetargach oraz do tego, by pieniądze w systemie zamówień publicznych wydawane były w sposób uwzględniający np. wzrost innowacyjności.

Jak podkreślił Pawelec, nowa regulacja była poddana "bezprecedensowym konsultacjom w ramach profesjonalnego procesu prowadzonego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wspólnie z Urzędem Zamówień Publicznych".

"Dzięki temu udało się wypracować wiele rozwiązań otwierających zamówienia publiczne na szerszy udział wykonawców, a w szczególności małych i średnich przedsiębiorców (MŚP), jak również podkreślenie partnerskiego postrzegania procesu udzielania i realizacji zamówienia publicznego" - wskazał.

Ekspert przypomniał, że znaczna część PKB realizowana jest właśnie za pośrednictwem zamówień publicznych. "Z tego powodu krytycznie ważne jest, aby publiczne zlecenia przebiegały w sposób transparentny, a przede wszystkim możliwie konkurencyjny – w ostateczności przekłada się to na kieszeń każdego z nas, a przede wszystkim na jakość i innowacyjność dostarczonych rozwiązań" - ocenił.

Dlatego, jak powiedział, za "niezwykle istotne należy postrzegać zakaz kreowania warunków umów w sposób nieproporcjonalny dla jej stron, uelastycznienie zasady waloryzacji wynagrodzenia czy rozszerzenie dostępu do środków ochrony prawnej".

Zastrzegł jednak, że nawet najlepsze prawo nie spełni pokładanych nadziei, jeżeli będzie stosowane w niewłaściwy lub zbyt zachowawczy sposób. "W tym kontekście niezwykle istotne będzie upowszechnienie tak zwanych dobrych praktyk oraz wzorców dokumentów przetargowych, na podstawie których zamawiający będą mogli wprowadzać nowe rozwiązania do swojej praktyki" - wyjaśnił.

Według niego ważne jest też, aby obie strony zamówień publicznych wymieniały się swoimi doświadczeniami. "Strona przedsiębiorców jest niewątpliwie gotowa i otwarta na szeroką współpracę w procesie wdrażania nowych przepisów" - podsumował.