statystyki

Zamówienia publiczne na nowo jeszcze w tej kadencji

autor: Sławomir Wikariak24.06.2019, 08:30; Aktualizacja: 24.06.2019, 08:32
Nowa ustawa ma wejść w życie z początkiem 2021 r.

Nowa ustawa ma wejść w życie z początkiem 2021 r.źródło: ShutterStock

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz ma nadzieję, że nowe przepisy o zamówieniach publicznych zostaną uchwalone jeszcze w tej kadencji Sejmu. Projekt ustawy – Prawo zamówień publicznych w minionym tygodniu przyjął Stały Komitet Rady Ministrów.

Do końca kadencji zostały tylko trzy posiedzenia Sejmu. Nawet jeśli projekt zostanie przyjęty przez rząd jeszcze w tym tygodniu, to i tak nie będzie już czasu na poważniejszą pracę nad tymi przepisami. A chodzi o wyjątkowo ważną i obszerną ustawę, która w najnowszej wersji liczy 627 artykułów.

– Wielu parlamentarzystów brało udział w pracach nad tym projektem, więc nie będzie on dla nich nowością. Rynek, zwłaszcza firmy budowlane, w tym podwykonawcy, mówi nam wyraźnie, że oczekuje tej ustawy – mówi minister Jadwiga Emilewicz. – Rzadko się zdarza, żeby projekt ustawy miał tak jednoznacznie pozytywny odbiór, jak ten. Dlatego myślę, że nie będzie on budził kontrowersji wśród posłów – dodaje.

Jednym z celów nowych przepisów jest zachęcenie przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich do udziału w publicznych przetargach. Polski rynek jest jednym z najmniej konkurencyjnym w całej UE. Jak to poprawić? Z jednej strony MPiT upraszcza procedury, z drugiej próbuje zwiększyć równowagę między stronami. Temu mają służyć obowiązkowa waloryzacja cen przy dłuższych niż rok umowach, obowiązkowe zaliczki czy klauzule abuzywne dotyczące kar umownych (dzisiaj bywają one często niewspółmiernie surowe).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane