statystyki

Rozpędzona gospodarka nakręca leasing i dług

autor: Marek Chądzyński13.06.2019, 01:33; Aktualizacja: 13.06.2019, 08:06
Długi przedsiębiorców wobec firm leasingowych

Długi przedsiębiorców wobec firm leasingowychźródło: DGP

Mimo bardzo dobrej koniunktury w ciągu trzech ostatnich lat zadłużenie przedsiębiorców wobec firm leasingowych skokowo wzrosło. I wiele wskazuje na to, że nadal będzie się zwiększało.

Według danych Krajowego Rejestru Długów prawie 7,3 tys. firm nie zapłaciło na czas rat leasingowych o wartości ok. 405 mln zł. Jeszcze w 2016 r. dłużników było 5,7 tys., a dług wynosił 305,2 mln zł. Obecny stan zadłużenia, choć o jedną trzecią większy, nie jest najwyższym poziomem w historii. W 2017 r. sięgał 461 mln zł.

Dane KRD to tylko część obrazu, bo rejestr jest jednym z pięciu biur informacji gospodarczej, ale pokazują pewien trend. Od 2016 r. nasza gospodarka szybko rośnie. Napędza ją popyt krajowy; do tej pory motorem była konsumpcja prywatna, co wzięło się głównie z rosnących dochodów. Leasing to ulubiony produkt firm małych i mikrofirm, często jednoosobowych działalności gospodarczych. Jest narzędziem do finansowania inwestycji, ale też indywidualni przedsiębiorcy w ten sposób finansują swoją konsumpcję.

Samochód wzięty w leasing jest wykorzystywany nie tylko w biznesie, lecz także do celów prywatnych – podobnie jak rachunek w banku, na którym prowadzi się firmowe rozliczenia i prywatne płatności. Dlatego w ostatnich latach odbiciem dobrej koniunktury w gospodarce był dynamiczny rozwój leasingu. Według zestawień Związku Polskiego Leasingu w 2016 r. wartość tak sfinansowanych aktywów wzrosła o jedną piątą, w 2017 r. – o prawie 16 proc., a rok temu – o 22 proc.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • czytelnik(2019-06-13 09:26) Zgłoś naruszenie 11

    proste, przesięniorcy poprzez leasing generują koszty, aby nie płacić podatku, już od niejednego przesiębiorcu to słyszałem

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane