statystyki

Rozpędzona gospodarka nakręca leasing i dług

autor: Marek Chądzyński13.06.2019, 01:33; Aktualizacja: 13.06.2019, 08:06
Długi przedsiębiorców wobec firm leasingowych

Długi przedsiębiorców wobec firm leasingowychźródło: DGP

Mimo bardzo dobrej koniunktury w ciągu trzech ostatnich lat zadłużenie przedsiębiorców wobec firm leasingowych skokowo wzrosło. I wiele wskazuje na to, że nadal będzie się zwiększało.

Według danych Krajowego Rejestru Długów prawie 7,3 tys. firm nie zapłaciło na czas rat leasingowych o wartości ok. 405 mln zł. Jeszcze w 2016 r. dłużników było 5,7 tys., a dług wynosił 305,2 mln zł. Obecny stan zadłużenia, choć o jedną trzecią większy, nie jest najwyższym poziomem w historii. W 2017 r. sięgał 461 mln zł.

Dane KRD to tylko część obrazu, bo rejestr jest jednym z pięciu biur informacji gospodarczej, ale pokazują pewien trend. Od 2016 r. nasza gospodarka szybko rośnie. Napędza ją popyt krajowy; do tej pory motorem była konsumpcja prywatna, co wzięło się głównie z rosnących dochodów. Leasing to ulubiony produkt firm małych i mikrofirm, często jednoosobowych działalności gospodarczych. Jest narzędziem do finansowania inwestycji, ale też indywidualni przedsiębiorcy w ten sposób finansują swoją konsumpcję.

Samochód wzięty w leasing jest wykorzystywany nie tylko w biznesie, lecz także do celów prywatnych – podobnie jak rachunek w banku, na którym prowadzi się firmowe rozliczenia i prywatne płatności. Dlatego w ostatnich latach odbiciem dobrej koniunktury w gospodarce był dynamiczny rozwój leasingu. Według zestawień Związku Polskiego Leasingu w 2016 r. wartość tak sfinansowanych aktywów wzrosła o jedną piątą, w 2017 r. – o prawie 16 proc., a rok temu – o 22 proc.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • czytelnik(2019-06-13 09:26) Zgłoś naruszenie 11

    proste, przesięniorcy poprzez leasing generują koszty, aby nie płacić podatku, już od niejednego przesiębiorcu to słyszałem

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane