statystyki

Trudniej nam sprzedawać Niemcom

autor: Łukasz Wilkowicz12.06.2019, 08:33; Aktualizacja: 12.06.2019, 09:26

źródło: DGP

W pierwszych czterech miesiącach tego roku wzrost eksportu do naszego zachodniego sąsiada był znikomy w porównaniu do jego ogromnego udziału w naszej wymianie międzynarodowej.

Od stycznia do kwietnia krajowe firmy sprzedały za granicę towary o wartości 325 mld zł. To o 7,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Dynamika była tylko nieznacznie mniejsza niż miesiąc wcześniej. Jak podkreślono w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego, w tym okresie odnotowano wzrost eksportu do wszystkich krajów z pierwszej dziesiątki naszych partnerów handlowych. Dane pokazują jednak, że zwiększanie sprzedaży do niektórych państw jest coraz trudniejsze.

Chodzi przede wszystkim o naszego największego kontrahenta, czyli Niemcy. Sygnałem jest spadający udział tego kraju w eksporcie Polski. W pierwszych czterech miesiącach ub.r. wynosił on 28,2 proc. W podobnym okresie 2019 r. jest to już tylko 27,1 proc. (choć to nadal niemal 4,5 razy więcej, niż wynosi udział drugiego naszego odbiorcy, czyli Wielkiej Brytanii).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane