statystyki

Zmiany dla producentów olejów: Będzie nowa opłata depozytowa

autor: Tomasz Żółciak12.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 12.06.2019, 08:18
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

System depozytowy objąłby producentów, sprzedawców i importerów olejów. Ale również ich klientów.źródło: ShutterStock

Nawet 10 zł za litr może wynieść stawka depozytowa, doliczana przy zakupie olejów smarowych i przemysłowych. Choćby takich, jakich używamy w samochodach.

Dotarliśmy do projektu ustawy, nad którym pracują urzędnicy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). Znowelizować ma ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. „Proponowane rozwiązanie polega na wprowadzeniu opłaty depozytowej, która byłaby ponoszona przez użytkowników olejów smarowych lub przemysłowych w momencie zakupu. Opłata depozytowa byłaby następnie zwracana odbiorcy końcowemu, w kwocie odpowiadającej ilości oddanego przez użytkownika oleju odpadowego, w momencie przekazania przez odbiorcę oleju odpadowego (zużytego) do sprzedawcy” – wynika z projektu.

System depozytowy objąłby producentów, sprzedawców i importerów olejów. Ale również ich klientów. Maksymalną wysokość opłaty depozytowej określono na poziomie 10 zł za 1 litr. Ale, jak czytamy, „w aktualnych warunkach rynkowych, wymogi zachowania odpowiedniej proporcji do ceny nowego oleju, jak również rynkowej wartości oleju zużytego, uzasadniają wprowadzenie opłaty na poziomie ok. 4,50 zł za 1 litr”. Ostateczna stawka zostanie ustalona prawdopodobnie w drodze rozporządzenia i będzie mogła być waloryzowana.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

  • sprzedawca ze sklepu(2019-09-19 08:13) Zgłoś naruszenie 10

    chyba kogoś mocno ******** z tą opłata !!! co w przypadku gdzie samochód bierze olej ? co w przypadku gdy olej jest brany do smarowania łańcucha do piły ? co w przypadku jak klient kupuje 5L oleju a wchodzi mu do samochodu 3.5 L. co w przypadku tych baniek z olejem przepracowanym które klient przyniesie z tym olejem? z pustymi po czystym jest problem a po brudnym ? co to za bezmózg chce zabłysnąć jaki to on jest inteligentny !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dolejlama(2019-06-12 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Z akumulatorami udało się. Może uda się i z olejami. Z minusów to na pewno dotknie sprzedaż wysyłkową.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane