statystyki

Zmiany dla producentów olejów: Będzie nowa opłata depozytowa

autor: Tomasz Żółciak12.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 12.06.2019, 08:18
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

System depozytowy objąłby producentów, sprzedawców i importerów olejów. Ale również ich klientów.źródło: ShutterStock

Nawet 10 zł za litr może wynieść stawka depozytowa, doliczana przy zakupie olejów smarowych i przemysłowych. Choćby takich, jakich używamy w samochodach.

Dotarliśmy do projektu ustawy, nad którym pracują urzędnicy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). Znowelizować ma ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. „Proponowane rozwiązanie polega na wprowadzeniu opłaty depozytowej, która byłaby ponoszona przez użytkowników olejów smarowych lub przemysłowych w momencie zakupu. Opłata depozytowa byłaby następnie zwracana odbiorcy końcowemu, w kwocie odpowiadającej ilości oddanego przez użytkownika oleju odpadowego, w momencie przekazania przez odbiorcę oleju odpadowego (zużytego) do sprzedawcy” – wynika z projektu.

System depozytowy objąłby producentów, sprzedawców i importerów olejów. Ale również ich klientów. Maksymalną wysokość opłaty depozytowej określono na poziomie 10 zł za 1 litr. Ale, jak czytamy, „w aktualnych warunkach rynkowych, wymogi zachowania odpowiedniej proporcji do ceny nowego oleju, jak również rynkowej wartości oleju zużytego, uzasadniają wprowadzenie opłaty na poziomie ok. 4,50 zł za 1 litr”. Ostateczna stawka zostanie ustalona prawdopodobnie w drodze rozporządzenia i będzie mogła być waloryzowana.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

  • Dolejlama(2019-06-12 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Z akumulatorami udało się. Może uda się i z olejami. Z minusów to na pewno dotknie sprzedaż wysyłkową.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sprzedawca ze sklepu(2019-09-19 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    chyba kogoś mocno ******** z tą opłata !!! co w przypadku gdzie samochód bierze olej ? co w przypadku gdy olej jest brany do smarowania łańcucha do piły ? co w przypadku jak klient kupuje 5L oleju a wchodzi mu do samochodu 3.5 L. co w przypadku tych baniek z olejem przepracowanym które klient przyniesie z tym olejem? z pustymi po czystym jest problem a po brudnym ? co to za bezmózg chce zabłysnąć jaki to on jest inteligentny !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane