statystyki

Aptekarze boją się więzienia: Nowy przepis zakazujący sprzedaży leków m.in. domom pomocy społecznej i przedsiębiorcom

autor: Patryk Słowik10.06.2019, 07:50; Aktualizacja: 10.06.2019, 07:51
apteka

Środowisko aptekarskie wreszcie jest zgodne. Połączył je strach przed art. 86a prawa farmaceutycznego w brzmieniu obowiązującym od ostatniego czwartku (Dz.U. z 2019 r. poz. 959).źródło: ShutterStock

Środowisko aptekarskie wreszcie jest zgodne. Połączył je strach przed art. 86a prawa farmaceutycznego w brzmieniu obowiązującym od ostatniego czwartku (Dz.U. z 2019 r. poz. 959).

A chodzi o to, że już niedopuszczalne jest sprzedawanie leków m.in. domom pomocy społecznej i przedsiębiorcom. Zasadą bowiem jest jedynie bezpośrednie zaopatrywanie ludności. A domom pomocy społecznej czy domom dziecka leki przekazać można – ale za darmo.

– Co ma zrobić farmaceuta, który sprzeda komuś lek, a ten ktoś przyjdzie pół godziny później po fakturę? Narazić się na odpowiedzialność karną z prawa farmaceutycznego nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności, czy na odpowiedzialność z kodeksu karnego skarbowego? – pyta Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. I dodaje, że wczytując się w treść ustawy, odpowiedzialności podlegać powinni także ci przedsiębiorcy, którzy lek nabędą, a potem umieszczą go w firmowej apteczce. Podobnie jak grupa licealistów mogłaby narazić się na spotkanie z prokuratorem w razie przewożenia niezgodnie z prawem zakupionego przez szkołę preparatu przeciw mdłościom.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane