statystyki

Aptekarze boją się więzienia: Nowy przepis zakazujący sprzedaży leków m.in. domom pomocy społecznej i przedsiębiorcom

autor: Patryk Słowik10.06.2019, 07:50; Aktualizacja: 10.06.2019, 07:51
apteka

Środowisko aptekarskie wreszcie jest zgodne. Połączył je strach przed art. 86a prawa farmaceutycznego w brzmieniu obowiązującym od ostatniego czwartku (Dz.U. z 2019 r. poz. 959).źródło: ShutterStock

Środowisko aptekarskie wreszcie jest zgodne. Połączył je strach przed art. 86a prawa farmaceutycznego w brzmieniu obowiązującym od ostatniego czwartku (Dz.U. z 2019 r. poz. 959).

A chodzi o to, że już niedopuszczalne jest sprzedawanie leków m.in. domom pomocy społecznej i przedsiębiorcom. Zasadą bowiem jest jedynie bezpośrednie zaopatrywanie ludności. A domom pomocy społecznej czy domom dziecka leki przekazać można – ale za darmo.

– Co ma zrobić farmaceuta, który sprzeda komuś lek, a ten ktoś przyjdzie pół godziny później po fakturę? Narazić się na odpowiedzialność karną z prawa farmaceutycznego nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności, czy na odpowiedzialność z kodeksu karnego skarbowego? – pyta Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. I dodaje, że wczytując się w treść ustawy, odpowiedzialności podlegać powinni także ci przedsiębiorcy, którzy lek nabędą, a potem umieszczą go w firmowej apteczce. Podobnie jak grupa licealistów mogłaby narazić się na spotkanie z prokuratorem w razie przewożenia niezgodnie z prawem zakupionego przez szkołę preparatu przeciw mdłościom.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane