statystyki

Chiny są przeceniane. Indie mają olbrzymi potencjał do bycia kolejnym hegemonem [WYWIAD]

autor: Sebastian Stodolak09.06.2019, 09:00; Aktualizacja: 09.06.2019, 10:33
Problemem zarówno Chin, jak i USA jest edukacja. W Państwie Środka szkoła dławi kreatywność, w Ameryce coraz niższa jest jakość powszechnej oświaty

Problemem zarówno Chin, jak i USA jest edukacja. W Państwie Środka szkoła dławi kreatywność, w Ameryce coraz niższa jest jakość powszechnej oświatyźródło: ShutterStock

Inwestycje w oświatę, zwłaszcza tę wczesną, są fundamentem mocnego kapitału społecznego, a ten z kolei przekłada się na dynamiczny rozwój.

Przez ponad 20 lat zajmował się pan na Rosyjskiej Akademii Nauk problemami rozwoju gospodarczego, stał pan nawet na czele komitetu ds. modernizacji przy prezydencie Rosji. Coś ta modernizacja nie wyszła, bo pańska ojczyzna biednieje. PKB na głowę mieszkańca jest dziś o 5 tys. dol. niższy niż w 2013 r. i wynosi ok. 11 tys. dol. Dlaczego tak się dzieje?

Bo nikogo w kręgach władzy modernizacja i wzrost nie interesują. Instytut badający tę problematykę, ten, w którym pracowałem, z roku na rok był coraz słabiej finansowany i miał coraz mniejsze znaczenie. Zrezygnowałem z pracy w nim i teraz jestem w Polsce.

Polska skarży do TSUE dyrektywę o prawach autorskich. Troska o obywatela czy chwyt polityczny? [ROZMOWA] >>

Władimir Putin nie chce modernizować Rosji?

Nie, choć z początku wydawało się, że jest zapotrzebowanie na naszą pracę, a zespół badawczy był dobrze opłacany. Gdy jednak zaczęliśmy wysuwać praktyczne rekomendacje, zainteresowanie osłabło. Okazało się, że Putinowi i jego otoczeniu zależy wyłącznie na konserwacji obecnej sytuacji i nawet umiarkowane pomysły reformatorskie są odrzucane. Traktuje się je jako próbę odebrania przywilejów oligarchii. Jedną z przyczyn mojego wyjazdu z Rosji było także to, że nie chciałem iść na naukowe oraz moralne kompromisy i zajmować się uzasadnianiem posunięć władzy.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (5)

 • Ja(2019-06-09 12:42) Zgłoś naruszenie 90

  no fajnie ale z kim to jest wywiad, bo nie podaliście?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • wymysły(2019-06-09 18:21) Zgłoś naruszenie 30

  Żarty. Indie podbije kompania harcerzy. A Chińczycy tak boją się Ruskich, że czuć ich aż tutaj.

  Odpowiedz
 • prorok ubogich(2019-06-09 13:11) Zgłoś naruszenie 00

  "Gospodarka potrzebuje kultury"" , fajny tytuł - myślę sobie - może być ciekawie, może skecze o naszym wiecznie technicznym premierze dziś pracującym w kulturze ?! A tu figa z makiem, gest Kozakiewicza zobaczyłem, w mordę dostałem. Do tej pory artykuły czytałem, i jak dobry do kiosku podążałem zakupić wersję papierową. Dziś, po takim chwycie w stylu 500+ odechciało mi się już !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane