statystyki

Za przestępstwo urzędników zapłaci gmina

autor: Michał Culepa04.06.2019, 08:54; Aktualizacja: 04.06.2019, 08:55
Gdy sprawy karne zakończyły się prawomocnymi wyrokami, spółka A. wystąpiła przeciwko gminie z pozwem o zapłatę 4 mln odszkodowania tytułu utraty zysków w wyniku nielegalnego wybudowania konkurencyjnej stacji benzynowej.

Gdy sprawy karne zakończyły się prawomocnymi wyrokami, spółka A. wystąpiła przeciwko gminie z pozwem o zapłatę 4 mln odszkodowania tytułu utraty zysków w wyniku nielegalnego wybudowania konkurencyjnej stacji benzynowej.źródło: ShutterStock

Jeśli skutkiem przekroczenia uprawnień przez urzędników jest działanie na szkodę przedsiębiorcy, ma on prawo domagać się od gminy, w imieniu której działali skazani, odszkodowania obejmującego także utracone zyski – orzekł Sąd Najwyższy.

Spółka A. była właścicielem stacji benzynowej położonej niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego w ciągu obecnej drogi ekspresowej S8 (tzw. gierkówki). Stację tę prowadziła od kilkunastu lat, powstała ona jeszcze przed przebudową trasy. Pod koniec 2005 r. w odległości zaledwie 2 km wyrosła kolejna stacja benzynowa wraz z parkingiem, motelem, restauracją i stacją obsługi. Okazało się, że właściciele nowego obiektu początkowo uzyskali pozwolenie na budowę jedynie zjazdu z trasy drogi krajowe. Dopiero za nim miał powstać obiekt obsługi podróżnych, ale przewidywano w nim tylko restaurację, sklep i ewentualnie warsztat samochodowy oraz motel. W decyzji wojewody łódzkiego nie było mowy o stacji benzynowej. Powstała ona na mocy decyzji wydanej przez wójta gminy, na terenie której znajdowały się działka i droga.

Problem w tym, że przepisy rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U. nr 43 poz. 430), przewidują, że odległość między zjazdami sąsiadujących stacji paliw na drodze głównej kategorii GP (tzw. drodze szybkiego ruchu – taką kategorię miał odcinek „gierkówki” przed przebudową) nie powinna być mniejsza niż 5 km na terenie niezabudowanym i 2 km na terenie zabudowanym.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane