statystyki

Za przestępstwo urzędników zapłaci gmina

autor: Michał Culepa04.06.2019, 08:54; Aktualizacja: 04.06.2019, 08:55
Gdy sprawy karne zakończyły się prawomocnymi wyrokami, spółka A. wystąpiła przeciwko gminie z pozwem o zapłatę 4 mln odszkodowania tytułu utraty zysków w wyniku nielegalnego wybudowania konkurencyjnej stacji benzynowej.

Gdy sprawy karne zakończyły się prawomocnymi wyrokami, spółka A. wystąpiła przeciwko gminie z pozwem o zapłatę 4 mln odszkodowania tytułu utraty zysków w wyniku nielegalnego wybudowania konkurencyjnej stacji benzynowej.źródło: ShutterStock

Jeśli skutkiem przekroczenia uprawnień przez urzędników jest działanie na szkodę przedsiębiorcy, ma on prawo domagać się od gminy, w imieniu której działali skazani, odszkodowania obejmującego także utracone zyski – orzekł Sąd Najwyższy.

Spółka A. była właścicielem stacji benzynowej położonej niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego w ciągu obecnej drogi ekspresowej S8 (tzw. gierkówki). Stację tę prowadziła od kilkunastu lat, powstała ona jeszcze przed przebudową trasy. Pod koniec 2005 r. w odległości zaledwie 2 km wyrosła kolejna stacja benzynowa wraz z parkingiem, motelem, restauracją i stacją obsługi. Okazało się, że właściciele nowego obiektu początkowo uzyskali pozwolenie na budowę jedynie zjazdu z trasy drogi krajowe. Dopiero za nim miał powstać obiekt obsługi podróżnych, ale przewidywano w nim tylko restaurację, sklep i ewentualnie warsztat samochodowy oraz motel. W decyzji wojewody łódzkiego nie było mowy o stacji benzynowej. Powstała ona na mocy decyzji wydanej przez wójta gminy, na terenie której znajdowały się działka i droga.

Problem w tym, że przepisy rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U. nr 43 poz. 430), przewidują, że odległość między zjazdami sąsiadujących stacji paliw na drodze głównej kategorii GP (tzw. drodze szybkiego ruchu – taką kategorię miał odcinek „gierkówki” przed przebudową) nie powinna być mniejsza niż 5 km na terenie niezabudowanym i 2 km na terenie zabudowanym.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane