statystyki

Czasem komplementariusz musi zapytać o zgodę komandytariusza

autor: Marcin Borkowski04.06.2019, 08:40; Aktualizacja: 04.06.2019, 08:40
Pominięcie wymogu uzyskania zgody komandytariuszy ma jednak określone konsekwencje.

Pominięcie wymogu uzyskania zgody komandytariuszy ma jednak określone konsekwencje.źródło: ShutterStock

W spółce komandytowej są dwa rodzaje wspólników. Komplementariusze odpowiadają za zobowiązania spółki bez ograniczeń, a komandytariusze tylko do tzw. sumy komandytowej. W jaki sposób wspólnicy ci powinni podejmować decyzje o zarządzaniu spółką?

Komandytariusz nie ma prawa ani obowiązku prowadzenia spraw spółki – chyba że jej umowa stanowi inaczej. Wynika to z faktu, że komandytariusz nie powinien działać w imieniu spółki, skoro ponosi ograniczoną odpowiedzialność za jej zobowiązania. Stwierdzono to w wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 21 listopada 2018 r. (sygn. akt I ACa 1300/17).

Jednak w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki co do zasady wymagana jest również zgoda komandytariusza. Zdarza się, że umowa spółki określa, jakie sprawy wymagają jego dodatkowej zgody. W takim przypadku komplementariusz powinien zapytać komandytariusza o zgodę na podjęcie określonej czynności.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane