statystyki

Kwieciński: Chcemy, by rachunki w OFE zostały przekształcone w IKE. Ale damy Polakom wybór [WYWIAD]

28.05.2019, 08:01; Aktualizacja: 28.05.2019, 08:14
Jerzy Kwieciński

Jerzy Kwiecińskiźródło: Materiały Prasowe

- Budowa filara kapitałowego w systemie emerytalnym pozwoli uniknąć państwu pożyczania w przyszłości pieniędzy za granicą. Posiadanie tej „drugiej nogi” zapewni nam wyższe świadczenia - mówi w wywiadzie dla DGP Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Jest pan pewny, że zmiany w OFE wejdą w tej kadencji?

To prawdopodobieństwo graniczące z pewnością. Zaczynamy właśnie konsultacje. Na przełomie czerwca i lipca projekt powinien trafić do Sejmu. Chcemy, by we wrześniu i październiku zakończyły się prace parlamentarne, a ustawa weszła w życie od stycznia.

Ustawa zawiera zmiany wobec prezentowanej niedawno koncepcji?

Nie, założenia przedstawione przez premiera Morawieckiego są osią projektu. Chcemy, by rachunki Polaków w OFE zostały przekształcone w Indywidualne Konta Emerytalne i by dotyczyło to jak największej liczby użytkowników. Ale oczywiście chcemy dać Polakom wybór. Dlatego ostateczny wynik będzie zależał od decyzji uczestników obecnych OFE. W tym sensie to jest odejście od pierwotnej koncepcji sprzed trzech lat przewidującej podział aktywów na zasadzie 75 do 25 proc. i przekazanie tej mniejszej części do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Jak będzie wyglądał mechanizm wyboru?

Osoba, która będzie chciała, żeby jej oszczędności dalej funkcjonowały w filarze kapitałowym, ale tym razem już jako prywatne oszczędności na IKE (Indywidualne Konto Emerytalne), nie będzie musiała robić nic. Po całej operacji otrzyma informację, że jej środki, które były przedtem w OFE, w tej chwili znajdują się na IKE. Dowie się także, że jego aktywami zarządza już nie powszechne towarzystwo emerytalne a towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Natomiast osoba, która będzie chciała przekazać środki do ZUS, będzie musiała złożyć taką pisemną deklarację.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • WNERW(2019-05-28 09:08) Zgłoś naruszenie 71

  Wybór pomiędzy dżumą i cholerą. Dać się okraść tylko z 15% czy ze 100% mając za to zapisane te pieniądze na wirtualnym konie w ZUS? Proszę zwrócić uwagę, że te 15 % to nie podatek tylko opłata. Oznacza to, że potem od reszty zostanie pobrany jeszcze podatek albo jak rządzący zdecydują w międzyczasie kolejna opłata za coś! ZŁODZIEJE!!!

  Odpowiedz
 • alelleuja i do przodu(2019-05-28 12:45) Zgłoś naruszenie 31

  Łże elity świeckie i święte to dobrodzieje za nasze. I dają nam wybór - na ile was można okraść - zgodnie z prawem. Chocholi taniec od 1989 r. trwa.

  Odpowiedz
 • Zeus(2019-05-28 19:11) Zgłoś naruszenie 31

  Dziękuję o droga Władzo, że dajesz mi iluzję wyboru. Pewnie za jakiś czas. I te środki staną się "publiczne"

  Odpowiedz
 • aha(2019-05-28 16:35) Zgłoś naruszenie 21

  Właściwie okradanie rządzonych przez uzbrojonych po zęby władców z błogosławieństwem szamanów zwanych teraz kapłanami i lekarzami, trwa od zarania powstania miast a potem państw /czyli kila tysięcy lat/ Złodzieje u żłobu każą siebie jeszcze szanować, wszak mogliby być gorszymi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane