statystyki

Z OFE do III filara albo na konto w ZUS

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki11.04.2019, 11:31; Aktualizacja: 11.04.2019, 11:35
zus

zusźródło: ShutterStock

W najbliższych dniach rząd ma ogłosić, co zamierza zrobić z naszymi pieniędzmi zgromadzonymi w otwartych funduszach emerytalnych.

– Wszystko jest gotowe do pokazania. Zmiany byłby dobrowolne – donosi nasze źródło. To znaczy, że ubezpieczeni mogliby wybrać, czy ich oszczędności z OFE zostaną zapisane na koncie w ZUS, czy trafią do III filara. W tym drugim wypadku aktywa byłby przesuwane na zakładane specjalnie w tym celu indywidualne konta emerytalne. Do III filara trafiłoby 100 proc. kwot zgromadzonych w OFE. O takim wariancie pisał wcześniej „Super Express”.

Wprowadzenie dobrowolności ma ochronić całą operację przed zarzutami zmniejszenia emerytury z filara publicznego w przypadku osób, które nie akceptują zmian. Bo obecnie oszczędności z OFE wchodzą do kapitału, z którego wyliczana jest emerytura z ZUS. Jeśli więc nie będą doliczane do składki zgromadzonej w zakładzie, to będzie ona nieco niższa. Pomysł rządu zakłada, że pieniądze staną się prywatnymi oszczędnościami emerytalnymi i będą wypłacane niezależnie od świadczenia z ZUS.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor(2019-04-11 16:10) Zgłoś naruszenie 20

    Czy to prawda ze za wycofanie pieniędzy z OFE członkowie stracili 30% jako koszty manipulacyjne w formie kary. Jeżeli tak to jest kolejny argument aby Tuska POd Sąd dać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane