statystyki

Z OFE do III filara albo na konto w ZUS

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki11.04.2019, 11:31; Aktualizacja: 11.04.2019, 11:35
zus

zusźródło: ShutterStock

W najbliższych dniach rząd ma ogłosić, co zamierza zrobić z naszymi pieniędzmi zgromadzonymi w otwartych funduszach emerytalnych.

– Wszystko jest gotowe do pokazania. Zmiany byłby dobrowolne – donosi nasze źródło. To znaczy, że ubezpieczeni mogliby wybrać, czy ich oszczędności z OFE zostaną zapisane na koncie w ZUS, czy trafią do III filara. W tym drugim wypadku aktywa byłby przesuwane na zakładane specjalnie w tym celu indywidualne konta emerytalne. Do III filara trafiłoby 100 proc. kwot zgromadzonych w OFE. O takim wariancie pisał wcześniej „Super Express”.

Wprowadzenie dobrowolności ma ochronić całą operację przed zarzutami zmniejszenia emerytury z filara publicznego w przypadku osób, które nie akceptują zmian. Bo obecnie oszczędności z OFE wchodzą do kapitału, z którego wyliczana jest emerytura z ZUS. Jeśli więc nie będą doliczane do składki zgromadzonej w zakładzie, to będzie ona nieco niższa. Pomysł rządu zakłada, że pieniądze staną się prywatnymi oszczędnościami emerytalnymi i będą wypłacane niezależnie od świadczenia z ZUS.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor(2019-04-11 16:10) Zgłoś naruszenie 20

    Czy to prawda ze za wycofanie pieniędzy z OFE członkowie stracili 30% jako koszty manipulacyjne w formie kary. Jeżeli tak to jest kolejny argument aby Tuska POd Sąd dać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane