statystyki

W spółce cywilnej sprawę w sądzie wspólnicy muszą założyć razem

autor: Leszek Jaworski31.05.2019, 07:10; Aktualizacja: 31.05.2019, 07:10
Czytelnik ma też problem z określeniem charakteru zawartego kontaktu. Sąd Najwyższy wielokrotnie wyjaśniał, że zasadniczym kryterium rozróżnienia pomiędzy umową o dzieło a umową o roboty budowlane jest ocena realizowanego zamierzenia stosownie do wymogów prawa budowlanego.

Czytelnik ma też problem z określeniem charakteru zawartego kontaktu. Sąd Najwyższy wielokrotnie wyjaśniał, że zasadniczym kryterium rozróżnienia pomiędzy umową o dzieło a umową o roboty budowlane jest ocena realizowanego zamierzenia stosownie do wymogów prawa budowlanego.źródło: ShutterStock

Podpisaliśmy ze spółką cywilną umowę o wykonanie, dostawę, montaż i wyposażenie kontenerowego budynku dwukondygnacyjnego. Termin końcowy realizacji zamówienia ustalony był na 90 dni roboczych od dnia przekazania terenu budowy i uzyskania pozwolenia na budowę. Ostateczne realizacja się wydłużała. Wypowiedziałem umowę ze skutkiem natychmiastowym, uznawszy, że nie ma rękojmi należytego wykonania umowy. Wspólnicy spółki cywilnej po trzech latach żądają ode mnie wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę. Moim zdaniem kontrakt miał charakter umowy o dzieło. Wydaje mi się, że roszczenie się przedawniło. Czy mam rację? Czy wniesienie pozwu przez jednego wspólnika spółki cywilnej przerywa bieg terminu przedawnienia?

Wniesienie pozwu przez jednego ze wspólników spółki cywilnej i na jego rzecz nie powoduje przerwania biegu przedawnienia w stosunku do drugiego wspólnika. Inaczej mówiąc: tak wniesiony pozew jest nieskuteczny. A więc roszczenie rzeczywiście się przedawniło.

Nieskuteczne powództwo


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane