statystyki

Przymusowe doprowadzenie w sprawie o wyjawienie majątku jest możliwe

autor: Marcin Nagórek25.05.2019, 07:30
Jak widać, jest więc możliwe, aby sąd uwzględnił wniosek gminy o przymusowe doprowadzenie w trybie przepisów kodeksu postępowania karnego.

Jak widać, jest więc możliwe, aby sąd uwzględnił wniosek gminy o przymusowe doprowadzenie w trybie przepisów kodeksu postępowania karnego.źródło: ShutterStock

Gmina skierowała wniosek do sądu o wyjawienie mojego majątku, mimo że nie prowadzono żadnego postępowania egzekucyjnego. Mam wobec gminy zadłużenie z kar umownych, których nie zapłaciła moja firma wykonująca prace budowlane. Gmina wnioskuje o przymusowe doprowadzenie mnie do sądu, bo nie stawiłem się na posiedzenie. Czy przymusowe doprowadzenie jest w ogóle możliwe, skoro to sprawa cywilna, a nie karna? Czy mógłbym takie postanowienie zaskarżyć?

Tak, jest możliwe wydanie przez sąd postanowienia o przymusowym doprowadzeniu na sprawę cywilną. Co więcej, takie postanowienie nie podlega zaskarżeniu.

W opisywanej sytuacji mamy do czynienia z postępowaniem o wyjawienie majątku uregulowanym w art. 913 i n. kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). Wynika z nich m.in., że wierzyciel może żądać wyjawienia majątku także przed wszczęciem egzekucji, jeżeli:


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane