statystyki

Przymusowe doprowadzenie w sprawie o wyjawienie majątku jest możliwe

autor: Marcin Nagórek25.05.2019, 07:30
Jak widać, jest więc możliwe, aby sąd uwzględnił wniosek gminy o przymusowe doprowadzenie w trybie przepisów kodeksu postępowania karnego.

Jak widać, jest więc możliwe, aby sąd uwzględnił wniosek gminy o przymusowe doprowadzenie w trybie przepisów kodeksu postępowania karnego.źródło: ShutterStock

Gmina skierowała wniosek do sądu o wyjawienie mojego majątku, mimo że nie prowadzono żadnego postępowania egzekucyjnego. Mam wobec gminy zadłużenie z kar umownych, których nie zapłaciła moja firma wykonująca prace budowlane. Gmina wnioskuje o przymusowe doprowadzenie mnie do sądu, bo nie stawiłem się na posiedzenie. Czy przymusowe doprowadzenie jest w ogóle możliwe, skoro to sprawa cywilna, a nie karna? Czy mógłbym takie postanowienie zaskarżyć?

Tak, jest możliwe wydanie przez sąd postanowienia o przymusowym doprowadzeniu na sprawę cywilną. Co więcej, takie postanowienie nie podlega zaskarżeniu.

W opisywanej sytuacji mamy do czynienia z postępowaniem o wyjawienie majątku uregulowanym w art. 913 i n. kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). Wynika z nich m.in., że wierzyciel może żądać wyjawienia majątku także przed wszczęciem egzekucji, jeżeli:


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane