statystyki

Będzie łatwiej odzyskać wywłaszczoną ziemię

autor: Szymon Cydzik14.05.2019, 08:05; Aktualizacja: 14.05.2019, 08:05
Termin na żądanie zwrotu pozostaje bez zmian i wynosi 3 miesiące od otrzymania informacji, że nieruchomość wykorzystano niezgodnie z pierwotnym celem, lub że jest ona niepotrzebna dla wykonania tego celu. Wówczas bowiem odpada prawna przyczyna wywłaszczenia.

Termin na żądanie zwrotu pozostaje bez zmian i wynosi 3 miesiące od otrzymania informacji, że nieruchomość wykorzystano niezgodnie z pierwotnym celem, lub że jest ona niepotrzebna dla wykonania tego celu. Wówczas bowiem odpada prawna przyczyna wywłaszczenia.źródło: ShutterStock

Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2204 ze zm.), która nakłada dodatkowe obowiązki na organy państwa w przypadku, gdy przejęty przez nie prywatny grunt zostanie wykorzystany niezgodnie z pierwotnym celem.

Warunki zwrotu wywłaszczonych nieruchomości określa znowelizowany art. 136 ustawy. Przewiduje on, że jeśli wywłaszczony grunt został wykorzystany na inny cel, niż wskazano w decyzji o wywłaszczeniu, były właściciel lub jego spadkobierca mają prawo domagać się zwrotu nieruchomości.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • gość (2019-05-14 09:19) Zgłoś naruszenie 31

    Przepis ten dotyczy nieruchomości przejętych w ciągu ostatnich 20 lat. A co z wczesniejszymi decyzjami ? A co z nieruchomościami i ziemią przejetą pzez państwo na mocy dekretu o reformie rolnej ? Obecnie wiele tych obiektów jest używanych niezgodnie z celem i załozeniami reformy rolnej. No comments.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane