statystyki

Będzie łatwiej odzyskać wywłaszczoną ziemię

autor: Szymon Cydzik14.05.2019, 08:05; Aktualizacja: 14.05.2019, 08:05
Termin na żądanie zwrotu pozostaje bez zmian i wynosi 3 miesiące od otrzymania informacji, że nieruchomość wykorzystano niezgodnie z pierwotnym celem, lub że jest ona niepotrzebna dla wykonania tego celu. Wówczas bowiem odpada prawna przyczyna wywłaszczenia.

Termin na żądanie zwrotu pozostaje bez zmian i wynosi 3 miesiące od otrzymania informacji, że nieruchomość wykorzystano niezgodnie z pierwotnym celem, lub że jest ona niepotrzebna dla wykonania tego celu. Wówczas bowiem odpada prawna przyczyna wywłaszczenia.źródło: ShutterStock

Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2204 ze zm.), która nakłada dodatkowe obowiązki na organy państwa w przypadku, gdy przejęty przez nie prywatny grunt zostanie wykorzystany niezgodnie z pierwotnym celem.

Warunki zwrotu wywłaszczonych nieruchomości określa znowelizowany art. 136 ustawy. Przewiduje on, że jeśli wywłaszczony grunt został wykorzystany na inny cel, niż wskazano w decyzji o wywłaszczeniu, były właściciel lub jego spadkobierca mają prawo domagać się zwrotu nieruchomości.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • gość (2019-05-14 09:19) Zgłoś naruszenie 31

    Przepis ten dotyczy nieruchomości przejętych w ciągu ostatnich 20 lat. A co z wczesniejszymi decyzjami ? A co z nieruchomościami i ziemią przejetą pzez państwo na mocy dekretu o reformie rolnej ? Obecnie wiele tych obiektów jest używanych niezgodnie z celem i załozeniami reformy rolnej. No comments.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane