Morawiecki chce zrównoważonej wymiany z Chinami

autor: Magdalena Cedro15.04.2019, 07:51; Aktualizacja: 15.04.2019, 07:57
Mateusz Morawiecki 2

Mateusz Morawiecki 2źródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Pekin poszerzył swoją strefę wpływów w Europie Środkowej. Ale państwa regionu należące do Unii Europejskiej pozostają ostrożne wobec oferty Państwa Środka

G recja dołączyła w piątek do gospodarczego formatu 16+1, umacniając tym samym chińskie wpływy w Europie Środkowej. Od kilku tygodni Pekin prowadzi dyplomatyczną ofensywę na naszym kontynencie. Prawie miesiąc temu chiński przywódca Xi Jinping złożył wizyty w Rzymie, Paryżu i Monako. Z kolei w zeszłym tygodniu w UE gościł premier Państwa Środka Li Keqiang, który po zakończonym porozumieniem szczycie w Brukseli udał się do Dubrownika na spotkanie 16+1.

Ten zaproponowany siedem lat temu przez Pekin format niepokoi zachodnią Europę. Dla niej państwa środkowoeuropejskie biorące udział w rozmowach sam na sam z Chińczykami to ich konie trojańskie. Wśród nich jest 11 krajów należących do Wspólnoty, w tym Polska. – Taka krytyka wynika jednak z niezrozumienia, w jaki sposób Europa Środkowa formułuje swoją politykę wobec Pekinu – uważa analityk Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Jakub Jakóbowski. Jak podkreślił, kraje regionu, w szczególności te unijne, zabiegają o to, by Chiny dostosowały swoją ofertę do obowiązujących w UE reguł. Czyli by azjatyckie inwestycje były transparentne i bez ukrytych zobowiązań.

Bez tego format dalej nie będzie spełniał nadziei pokładanych w nim zarówno przez Chiny, jak i Europę Środkową. – Oczekiwania obu stron się rozminęły. To, co Państwo Środka zaproponowało, było dostosowane do krajów Bałkanów Zachodnich będących poza UE, ale nie pasowało pod względem prawnym i biznesowym do otoczenia unijnego – uważa analityk OSW.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane