statystyki

Morawiecki chce zrównoważonej wymiany z Chinami

autor: Magdalena Cedro15.04.2019, 07:51; Aktualizacja: 15.04.2019, 07:57
Mateusz Morawiecki 2

Mateusz Morawiecki 2źródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Pekin poszerzył swoją strefę wpływów w Europie Środkowej. Ale państwa regionu należące do Unii Europejskiej pozostają ostrożne wobec oferty Państwa Środka

G recja dołączyła w piątek do gospodarczego formatu 16+1, umacniając tym samym chińskie wpływy w Europie Środkowej. Od kilku tygodni Pekin prowadzi dyplomatyczną ofensywę na naszym kontynencie. Prawie miesiąc temu chiński przywódca Xi Jinping złożył wizyty w Rzymie, Paryżu i Monako. Z kolei w zeszłym tygodniu w UE gościł premier Państwa Środka Li Keqiang, który po zakończonym porozumieniem szczycie w Brukseli udał się do Dubrownika na spotkanie 16+1.

Ten zaproponowany siedem lat temu przez Pekin format niepokoi zachodnią Europę. Dla niej państwa środkowoeuropejskie biorące udział w rozmowach sam na sam z Chińczykami to ich konie trojańskie. Wśród nich jest 11 krajów należących do Wspólnoty, w tym Polska. – Taka krytyka wynika jednak z niezrozumienia, w jaki sposób Europa Środkowa formułuje swoją politykę wobec Pekinu – uważa analityk Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Jakub Jakóbowski. Jak podkreślił, kraje regionu, w szczególności te unijne, zabiegają o to, by Chiny dostosowały swoją ofertę do obowiązujących w UE reguł. Czyli by azjatyckie inwestycje były transparentne i bez ukrytych zobowiązań.

Bez tego format dalej nie będzie spełniał nadziei pokładanych w nim zarówno przez Chiny, jak i Europę Środkową. – Oczekiwania obu stron się rozminęły. To, co Państwo Środka zaproponowało, było dostosowane do krajów Bałkanów Zachodnich będących poza UE, ale nie pasowało pod względem prawnym i biznesowym do otoczenia unijnego – uważa analityk OSW.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane