statystyki

Tauron, czyli bycie prawie bankrutem ma także plusy

autor: Karolina Baca-Pogorzelska08.04.2019, 09:54; Aktualizacja: 08.04.2019, 09:54
Karolina Baca-Pogorzelska.

Karolina Baca-Pogorzelska.źródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Przy przychodach wyższych o 4 proc. zysk netto mniejszy o 85 proc., a wydobycie węgla mniejsze o 21 proc. – Tauron Polska Energia (TPE) pokazał wyniki finansowe za zeszły rok. Jego sytuacja jest dramatyczna.

W dużej mierze jest to wina ustawy prądowej, która ma zamrozić ceny energii elektrycznej na poziomie z połowy 2018 r. Choć aktów wykonawczych do niej nadal nie ma, to nasze źrodła mówią wprost – katowicką spółkę, która ledwo trzyma się na powierzchni, będzie ona kosztowała 1,5 mld zł. A z projektu rozporządzenia, którego może kiedyś się doczekamy, wynika, że Tauron może liczyć na rekompensatę jedynie w wysokości ok. 0,8 mld zł. Według naszych źródeł, by firma wciąż utrzymywała się na powierzchni, rekompensaty powinny wynieść przynajmniej 1,2 mld zł.

Spółka już przekroczyła dopuszczalne wskaźniki długu na tyle, że część obligatariuszy ma prawo do głosowania za wcześniejszym wykupem papierów.

Jak tak dalej pójdzie, to Tauron może po prostu zbankrutować. Jego wartość na przestrzeni ostatnich pięciu lat spadła o 63 proc., a w ostatnim roku o 17 proc. Teraz jest to ok. 3,3 mld zł. A to przecież Tauron buduje blok węglowy o mocy 910 MW w Jaworznie za 5,5 mld zł (0,8 mld zł dokłada PFR), na który w tym roku musi wydać 1,7 mld zł.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (10)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane