statystyki

Pakiet MSP. Członek zarządu ma mniej swobody przy składaniu rezygnacji

autor: Kt02.04.2019, 08:38; Aktualizacja: 02.04.2019, 08:39
biznes, firma

Od 1 marca 2019 r. obowiązują zmiany w kodeksie spółek handlowych oraz w kodeksie cywilnym, dokonane przez ustawę wprowadzającą uproszczenia w prawie dla przedsiębiorców w ramach tzw. pakietu MSP. Jakie jest ich praktyczne znaczenie?źródło: ShutterStock

Od 1 marca 2019 r. obowiązują zmiany w kodeksie spółek handlowych oraz w kodeksie cywilnym, dokonane przez ustawę wprowadzającą uproszczenia w prawie dla przedsiębiorców w ramach tzw. pakietu MSP. Jakie jest ich praktyczne znaczenie?

Zmiany (Dz.U. z 2018 r., poz. 2244) dotyczą funkcjonowania spółek i mają istotny wpływ na prowadzenie biznesu. Zacznijmy od nowelizacji kodeksu spółek handlowych. Ograniczono swobodę składania rezygnacji przez członka – lub członków – zarządu w sytuacji, gdyby spółka mogła zostać bez organu uprawnionego do jej reprezentacji. Dotyczy to np. sytuacji, gdy rezygnację składa członek jednoosobowego zarządu lub zrezygnują w tym samym czasie wszyscy członkowie wieloosobowego organu.

W takich przypadkach, aby rezygnacja stała się skuteczna, członek (członkowie) zarządu muszą zwołać zgromadzenie wspólników, dołączyć swoją rezygnację do zaproszenia i pełnić funkcję do dnia zgromadzenia. Analogiczne rozwiązanie przewidziano dla spółek akcyjnych, jeżeli zabraknie prawidłowo obsadzonej rady nadzorczej.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane