statystyki

Pakiet MSP. Członek zarządu ma mniej swobody przy składaniu rezygnacji

autor: Kt02.04.2019, 08:38; Aktualizacja: 02.04.2019, 08:39
biznes, firma

Od 1 marca 2019 r. obowiązują zmiany w kodeksie spółek handlowych oraz w kodeksie cywilnym, dokonane przez ustawę wprowadzającą uproszczenia w prawie dla przedsiębiorców w ramach tzw. pakietu MSP. Jakie jest ich praktyczne znaczenie?źródło: ShutterStock

Od 1 marca 2019 r. obowiązują zmiany w kodeksie spółek handlowych oraz w kodeksie cywilnym, dokonane przez ustawę wprowadzającą uproszczenia w prawie dla przedsiębiorców w ramach tzw. pakietu MSP. Jakie jest ich praktyczne znaczenie?

Zmiany (Dz.U. z 2018 r., poz. 2244) dotyczą funkcjonowania spółek i mają istotny wpływ na prowadzenie biznesu. Zacznijmy od nowelizacji kodeksu spółek handlowych. Ograniczono swobodę składania rezygnacji przez członka – lub członków – zarządu w sytuacji, gdyby spółka mogła zostać bez organu uprawnionego do jej reprezentacji. Dotyczy to np. sytuacji, gdy rezygnację składa członek jednoosobowego zarządu lub zrezygnują w tym samym czasie wszyscy członkowie wieloosobowego organu.

W takich przypadkach, aby rezygnacja stała się skuteczna, członek (członkowie) zarządu muszą zwołać zgromadzenie wspólników, dołączyć swoją rezygnację do zaproszenia i pełnić funkcję do dnia zgromadzenia. Analogiczne rozwiązanie przewidziano dla spółek akcyjnych, jeżeli zabraknie prawidłowo obsadzonej rady nadzorczej.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane