statystyki

SRRK: Cele bardzo ambitne, propozycje zachowawcze

autor: Marek Chądzyński01.04.2019, 11:10; Aktualizacja: 01.04.2019, 11:14
Należy obniżyć podatek Belki z 19 do 9, a nawet do 4 proc.

Należy obniżyć podatek Belki z 19 do 9, a nawet do 4 proc.źródło: ShutterStock

Opinie o strategii rozwoju rynku kapitałowego zgłoszone w trakcie procesu konsultacji są raczej chłodne.

Uwagi do powstałego w resorcie finansów SRRK zgłosiły już 34 podmioty. Kierownictwo Bankowego Funduszu Gwarancyjnego powątpiewa np. w realizację jednego z kluczowych założeń strategii, czyli szybkiego wzrostu poziomu oszczędności. Zgodnie z dokumentem stopa oszczędności miałaby pójść w górę z 2,6 proc. dochodu brutto do dyspozycji do ok. 8 proc. już w 2025 r. i do 11 proc. w roku 2030. BFG zwraca uwagę, że aby tak się stało, wyraźnie musiałyby się zwiększyć dochody gospodarstw domowych, co bez utrzymania wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego może być trudne. Do tego – jak wynika z uwag przesłanych z BFG – oszczędzanie długoterminowe (a na takim zależy twórcom SRRK) musi być atrakcyjne, czy to dzięki wysokiemu oprocentowaniu lokat czy rozszerzeniu dostępnej na rynku oferty bezpiecznych instrumentów finansowych. BFG zwraca też uwagę, że oszczędzanie długoterminowe niekoniecznie idzie w parze ze zwiększaniem płynności rynku. A twórcy SRRK chcieliby zwiększenia o 100 proc. współczynnika płynności w przypadku obrotów najważniejszymi aktywami. Ich celem jest też zwiększenie kapitalizacji giełdy z 35 proc. PKB obecnie do 50 proc. w 2025 r. i 75 proc. w 2030 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny uważa, że to dość ambitne założenia, zważywszy na obecny marazm na rynku, zwłaszcza w kontekście małej liczby ofert publicznych.

W podobnym tonie na temat celów zwiększenia wartości rynku i poziomu oszczędności wypowiadają się też inni opiniodawcy. Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych sceptycznie odnosi się do zamierzeń szybkiego wzrostu kapitalizacji. „Wymagałoby to albo zainteresowania dużej liczby prywatnych przedsiębiorstw dotychczas stroniących od giełdy, albo nowych prywatyzacji. To drugie rozwiązanie jest szczególnie mało realne, biorąc pod uwagę brak planów rządu w tej kwestii oraz niewielki już potencjał prywatyzacyjny Skarbu Państwa” – pisze IGTE w swoim stanowisku.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane