Coraz chętniej korzystamy z rozwiązań elektronicznych, e-administracji i e-płatności. Co roku rynek ten rośnie o ok. 7 proc.
Płatność w sklepie telefonem lub zegarkiem nikogo już nie dziwi, coraz więcej urządzeń łączy się z internetem, coraz więcej usług cyfrowych oferują też administracje publiczna i skarbowa. – Bez technologii trudno dziś mówić o przedsiębiorczości – stwierdził Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej, podczas kongresu „Cyfryzacja polskiej gospodarki”, poświęconego możliwościom, jakie przed biznesem otwierają nowe technologie.
Trzy lata temu 6,2 proc. PKB pochodziło z usług cyfrowych. W 2020 r. wpływ cyfryzacji na PKB może być dwa razy większy – oceniła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, podczas kongresu „Cyfryzacja polskiej gospodarki” zorganizowanego przez DGP.
Minister wyjaśniła, że Polacy coraz chętniej korzystają z rozwiązań technologicznych. 90 proc. przedsiębiorców co najmniej raz w roku korzysta z usług e-administracji, 20 proc. wniosków o zarejestrowanie działalności gospodarczej składanych jest online, w obiegu funkcjonuje 40 mln kart płatniczych, a ok. 20 mln obywateli korzysta z e-bankowości. – Jesteśmy liderem na świecie, jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe – dodał Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce.
Cyfryzacja wkracza też coraz mocniej do administracji. – Przykładem usług publicznych dostępnych drogą elektroniczną są: e-PIT, CEPiK, e-recepta, CEIDG – wymieniała minister Emilewicz. – Z usługi e-PIT wprowadzonej w tym roku i znacząco upraszczającej składanie rocznych zeznań skorzystało już 3,8 mln podatników – podkreślał Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. cyfryzacji. Przypomniał, że Ministerstwo Finansów planuje rozszerzyć e-PIT również na osoby prowadzące działalność gospodarczą (dziś usługa dotyczy jedynie PIT-37 i PIT-38). Zamierza też zlikwidować deklaracje VAT-7 i zastąpić je plikiem JPK_VDEK, wprowadzić białą listę podatników VAT, kasy online i wiele innych rozwiązań cyfrowych.
– Jednym z wyzwań, jakie stawia sobie dziś rząd, jest na przykład to, jak sprawić, aby lekarz miał dostęp do wszystkich danych o dotychczasowym leczeniu pacjenta i dzięki temu mógł więcej czasu poświęcić choremu, zamiast zajmować się biurokracją – stwierdziła Jadwiga Emilewicz.
Jednocześnie – jak zwrócił uwagę Bogdan Zatorski, ekspert konsultingu biznesowego z firmy Sage – przedsiębiorcy mają dość ciągłych zmian, m.in. w prawie podatkowym, co oznacza konieczność przeprowadzania nieustannie aktualizacji oprogramowania finansowo-księgowego. – Dawno nie widziałem tak zestresowanych księgowych jak w tym roku, gdy muszą złożyć e-sprawozdanie finansowe firm – opowiadał Zatorski.
Eksperci przyznawali jednak, że cyfryzacji nie da się zatrzymać. – Ten pociąg jest już rozpędzony – mówił Maciej Mikucki, dyrektor finansowy w Provident Polska. Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, wyjaśniał, że firmy nie boją się samej cyfryzacji podatków, ale tego, jak organy skarbowe wykorzystają te dane i jakie jest ich nastawienie. – Co jakiś czas pojawiają się instrukcje dla urzędników skarbowych, z których wynika, że mają oni przede wszystkim uzyskać określone wpływy do budżetu państwa. Tego się boimy – przyznał Nowacki. Jakub Wojnarowski z ACCA Polska i Kraje Bałtyckie dodawał, że jeśli skarbówka zmieni swoje podejście i stanie się partnerem dla przedsiębiorców, pojawi się również zaufanie na linii podatnik – fiskus.
Kongres zakończył się ogłoszeniem zwycięskich firm i doradców podatkowych w XIII rankingu Dziennika Gazety Prawnej. Pełne wyniki rankingu publikujemy dziś jako dodatek do DGP.