statystyki

Mandaty i kary to nie jest cel pakietu przewozowego [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak26.03.2019, 16:00; Aktualizacja: 29.05.2019, 10:53
Nielegalny handel alkoholem czy papierosami przynosi przestępcom większe profity niż handel narkotykami, więc oni tak szybko nie zrezygnują.

Nielegalny handel alkoholem czy papierosami przynosi przestępcom większe profity niż handel narkotykami, więc oni tak szybko nie zrezygnują.źródło: ShutterStock

- Od początku roku nałożono tylko 120 mandatów na kierowców i 330 kar na przedsiębiorców. Na 550 tys. zgłoszeń. Więc skala naruszeń jest minimalna - mówi w wywiadzie dla DGP Piotr Dziedzic, dyrektor departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej Ministerstwa Finansów.

System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ciągle się rozwija. Od niedawna obowiązują kary za brak lokalizatorów. Czy przewoźnicy dostosowali się do nowych obowiązków?

W zdecydowanej większości tak. Na wykonywanych każdego dnia ok. 12 tys. przewozów, objętych obowiązkiem zgłoszenia, praktycznie nie odnotowujemy naruszeń w tym zakresie. Dzieje się tak dlatego, że firmy miały bardzo dużo czasu na przygotowanie. Mieliśmy długi okres przejściowy, a opracowując przepisy, rozmawialiśmy z przedstawicielami biznesu na temat rozwiązań, które byłyby skuteczne, a jednocześnie stanowiłyby jak najmniejsze obciążenie dla przedsiębiorców. Pierwotnie chcieliśmy wprowadzić własne urządzenie do geolokalizacji, jednak gdy się okazało, że 90 proc. przedsiębiorców ma urządzenia do monitorowania ruchu swojej floty, uznaliśmy, że nie ma sensu tego dublować. Z różnych wariantów wybraliśmy ten najbardziej neutralny, czyli umożliwiamy zintegrowanie istniejących systemów z systemem Krajowej Administracji Skarbowej. Od początku podkreślaliśmy, że mandaty i kary to nie jest cel pakietu przewozowego.

System e-myta też miał służyć zbieraniu opłat za przejazd drogami płatnymi, a na początku wynaturzył się w maszynkę do nakładania surowych kar.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane