statystyki

Abris już próbuje wyegzekwować swoje odszkodowanie

autor: Bartek Godusławski26.03.2019, 07:49; Aktualizacja: 26.03.2019, 08:00
Rząd stoi na stanowisku, że skoro wyrok arbitrażowy narusza unijne prawo, to wypłacając odszkodowanie, sami dopuścilibyśmy się złamania innych przepisów UE.

Rząd stoi na stanowisku, że skoro wyrok arbitrażowy narusza unijne prawo, to wypłacając odszkodowanie, sami dopuścilibyśmy się złamania innych przepisów UE.źródło: ShutterStock

Polska liczy, że szwedzki Sąd Najwyższy spyta TSUE, co zrobić z odszkodowaniem dla inwestora, a ten uzna, że nie musimy go płacić.

Sprawa odszkodowania, jakie Polska ma wypłacić funduszowi Abris (formalnie kontrolowanej przez niego spółce PL Holdings) za wywłaszczenie go z akcji FM Banku, nabrała tempa miesiąc temu. Wówczas szwedzki sąd apelacyjny oddalił skargi polskiej strony i uznał, że odszkodowanie, o którym zadecydował Trybunał Arbitrażowy, jest należne i podlega natychmiastowej wypłacie. Fundusz wezwał Ministerstwo Finansów do przelewu ponad 720 mln zł plus uregulowania kosztów prawnych w wysokości ok. 4 mln euro. Dał na to dwa tygodnie i zapowiedział, że jeśli pieniądze nie dotrą, rozpocznie egzekucję w Polsce i za granicą należnego odszkodowania.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane