statystyki

Borys: Kodeks karny nie może oceniać ryzyka biznesowego [WYWIAD]

autor: Bartek Godusławski21.03.2019, 08:50; Aktualizacja: 21.03.2019, 08:59
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwojuźródło: Wikimedia Commons

- Nigdy nie będziemy krajem rozwiniętym, jeżeli będziemy penalizować podejmowanie inicjatywy - mówi w wywiadzie dla DGP Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Podczas spotkania z inwestorami w Londynie powiedział pan, że należy wrócić do tematu zmian w OFE. Jak należy traktować te słowa?

Ze wszystkich badań opinii publicznej, jakie robimy przy okazji wdrażania pracowniczych planów kapitałowych (PPK), wynika, że największym wyzwaniem jest obecnie bardzo niskie zaufanie do różnych form oszczędzania na emeryturę. To pokłosie tego, co się stało z OFE w 2013 r., szczególnie debaty publicznej, w której wielokrotnie podważano zaufanie do systemu emerytalnego. Dlatego jestem przekonany, że aby to zaufanie odbudować, byłoby dobrze, jeżeli rząd – najlepiej jeszcze przed startem PPK, czyli 1 lipca tego roku – podejmie decyzję, jaka będzie przyszłość OFE. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest plan ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego dwa lata temu.

Czyli de facto likwidacja OFE?

Przekształcenia OFE w fundusze inwestycyjne i przekazania tych środków na prywatne indywidualne konta emerytalne. To jest moim zdaniem najlepsze rozwiązanie dla 15 mln uczestników OFE. Dodatkowo mogłoby to odbudować zaufanie Polaków do państwa. Wielokrotnie mówiono bowiem, że to ich prywatne środki, a później po wielu latach stwierdzono, że prawnie są to pieniądze publiczne. Proponowane przez premiera rozwiązanie mogłoby pokazać, że państwo wzięło odpowiedzialność za swoje słowa i raz na zawsze uczyni oszczędności z OFE prywatnymi pieniędzmi.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane