Kosztowny udział w emisjach. Państwowe instytucje straciły miliony na zaangażowaniu w BOŚ

autor: Łukasz Wilkowicz20.03.2019, 07:23; Aktualizacja: 20.03.2019, 08:07
pieniądze

Kurs akcji BOŚ zareagował spadkiem.źródło: ShutterStock

Zarząd Banku Ochrony Środowiska pochwalił się przed tygodniem „najlepszym wynikiem w historii”. W rzeczywistości chodziło nie o najwyższy zysk, ale o rekordowe dochody odsetkowe. Zysk netto urósł o prawie 40 proc. w stosunku do poprzedniego roku i wyniósł niecałe 64 mln zł. Do wyników z lat 2013–2014 zabrakło jednak ok. 2 mln zł.

Kurs akcji BOŚ zareagował spadkiem. Wczorajsza sesja była pierwszą od publikacji sprawozdania finansowego za ubiegły rok, na której notowania poszły lekko w górę. Obniżka ceny akcji to problem nie tylko dla drobnych graczy (takich jest w BOŚ niewielu ze względu na mały udział walorów w wolnym obrocie), ale przede wszystkim dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do którego należy 58 proc. udziałów banku.

W ciągu ostatnich czterech lat (licząc do końca 2018 r.) państwowy fundusz jest na akcjach BOŚ ponad 0,5 mld zł na minusie. Tylko w ub.r. – 86 mln. Duża część strat została przy tym poniesiona na akcjach obejmowanych w dwóch emisjach: w 2016 i 2018 r. Bank musiał je przeprowadzić dla odbudowy bazy kapitałowej, gdy na jaw wyszły konsekwencje działań z poprzednich lat: BOŚ stracił na inwestycjach w sektor budowlany, ma portfel kredytów frankowych, kosztowne okazało się pozyskiwanie środków z emisji euroobligacji.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Prevc(2019-03-20 14:55) Zgłoś naruszenie 10

  Tak to już jest z notowaniami na giełdzie. BOŚ od jakiegoś osiąga od jakiegoś czasu wymierny sukcesy za sprawą dobrej polityki prezesa Białowąsa to prędzej czy później akcje pójdą w górę.

  Odpowiedz
 • mee(2019-03-24 13:54) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe kiedy w wyniku spekulacji, doprowadzą idioci przy żłobie, do tzw. krachu giełdowego jaki był w USA /tzw, czarny czwartek/. USA przeszła niezłą lekcję. Potem USA finansowały po cichu Rzeszę, doszło do II-ej wojny światowej. Gdy upadł bank USA Lheman Brother, Unia znalazła wyjście- RP teraz korzysta. Mateuszek Pinokio już stworzył system emerytalny, który da kasę spekulantom. Zacni komentatorzy czy wiecie ile f-szy emerytal. w USA, Anglii i Unii zbankrutowało? A ile RP zapłaci USA za ochronę militarną? W 2014 Polska wyszła z Afganistanu, gdyż USA zażądało kasy na swoją armię - tylko 20 mln $. PiS-mani chwalą się wynikami stosując manipulację. Grajcie na naszej i zagr. giełdach dalej.

  Odpowiedz
 • Gosia Skowrońska(2019-03-20 14:57) Zgłoś naruszenie 00

  Zawsze bawiły mnie wyniki giełdowe, które często nie oddają realnych rzeczy. Bank BOŚ ostatnio ma znakomite wyniki finansowe.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane