statystyki

Kosztowny udział w emisjach. Państwowe instytucje straciły miliony na zaangażowaniu w BOŚ

autor: Łukasz Wilkowicz20.03.2019, 07:23; Aktualizacja: 20.03.2019, 08:07
pieniądze

Kurs akcji BOŚ zareagował spadkiem.źródło: ShutterStock

Zarząd Banku Ochrony Środowiska pochwalił się przed tygodniem „najlepszym wynikiem w historii”. W rzeczywistości chodziło nie o najwyższy zysk, ale o rekordowe dochody odsetkowe. Zysk netto urósł o prawie 40 proc. w stosunku do poprzedniego roku i wyniósł niecałe 64 mln zł. Do wyników z lat 2013–2014 zabrakło jednak ok. 2 mln zł.

Kurs akcji BOŚ zareagował spadkiem. Wczorajsza sesja była pierwszą od publikacji sprawozdania finansowego za ubiegły rok, na której notowania poszły lekko w górę. Obniżka ceny akcji to problem nie tylko dla drobnych graczy (takich jest w BOŚ niewielu ze względu na mały udział walorów w wolnym obrocie), ale przede wszystkim dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do którego należy 58 proc. udziałów banku.

W ciągu ostatnich czterech lat (licząc do końca 2018 r.) państwowy fundusz jest na akcjach BOŚ ponad 0,5 mld zł na minusie. Tylko w ub.r. – 86 mln. Duża część strat została przy tym poniesiona na akcjach obejmowanych w dwóch emisjach: w 2016 i 2018 r. Bank musiał je przeprowadzić dla odbudowy bazy kapitałowej, gdy na jaw wyszły konsekwencje działań z poprzednich lat: BOŚ stracił na inwestycjach w sektor budowlany, ma portfel kredytów frankowych, kosztowne okazało się pozyskiwanie środków z emisji euroobligacji.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Prevc(2019-03-20 14:55) Zgłoś naruszenie 10

  Tak to już jest z notowaniami na giełdzie. BOŚ od jakiegoś osiąga od jakiegoś czasu wymierny sukcesy za sprawą dobrej polityki prezesa Białowąsa to prędzej czy później akcje pójdą w górę.

  Odpowiedz
 • mee(2019-03-24 13:54) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe kiedy w wyniku spekulacji, doprowadzą idioci przy żłobie, do tzw. krachu giełdowego jaki był w USA /tzw, czarny czwartek/. USA przeszła niezłą lekcję. Potem USA finansowały po cichu Rzeszę, doszło do II-ej wojny światowej. Gdy upadł bank USA Lheman Brother, Unia znalazła wyjście- RP teraz korzysta. Mateuszek Pinokio już stworzył system emerytalny, który da kasę spekulantom. Zacni komentatorzy czy wiecie ile f-szy emerytal. w USA, Anglii i Unii zbankrutowało? A ile RP zapłaci USA za ochronę militarną? W 2014 Polska wyszła z Afganistanu, gdyż USA zażądało kasy na swoją armię - tylko 20 mln $. PiS-mani chwalą się wynikami stosując manipulację. Grajcie na naszej i zagr. giełdach dalej.

  Odpowiedz
 • Gosia Skowrońska(2019-03-20 14:57) Zgłoś naruszenie 00

  Zawsze bawiły mnie wyniki giełdowe, które często nie oddają realnych rzeczy. Bank BOŚ ostatnio ma znakomite wyniki finansowe.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane