statystyki

Klient będzie mógł sprawdzić, co zdecydowało o ocenie jego zdolności kredytowej

autor: Wojciech Klicki, Katarzyna Szymielewicz19.03.2019, 20:00
Nowe prawo do wyjaśnienia obejmuje nie tylko dane osobowe, ale także inne czynniki, które miały wpływ na decyzję banku.

Nowe prawo do wyjaśnienia obejmuje nie tylko dane osobowe, ale także inne czynniki, które miały wpływ na decyzję banku.źródło: Fotolia

Ponad 40 proc. Polaków ma kredyt. Dotychczas w relacji z bankiem stawali oni w roli petentów, którzy – starając się o potrzebne środki – byli na gorszej pozycji. Przejawiało się to m.in. tym, że banki mogły zażądać od nich wszelkich informacji związanych z ich sytuacją i celem kredytu oraz pozyskiwać dane z innych źródeł. Poza ogólnymi zasadami ochrony danych osobowych nie było żadnych ograniczeń.

W efekcie osoba, której bank odmówił kredytu, mogła tylko zgadywać, co było problemem – wysokość zarobków, rodzaj umowy, niespłacone na czas zobowiązania. Dzięki zmianom w prawie bankowym, o które walczyła Fundacja Panoptykon, to się zmieni: klient będzie mógł sprawdzić, co zdecydowało o ocenie jego zdolności kredytowej.

Parlament kończy prace nad RODO sektorowym. To ustawa dostosowująca do obowiązującego już od roku unijnego rozporządzenia ponad 160 aktów prawnych, m.in. ustawę – Prawo bankowe. W pierwotnej wersji Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało przepis, który umożliwiał bankom automatyczne podejmowanie decyzji kredytowych (bez uzyskiwania zgody klienta). Żeby zabezpieczyć prawa podmiotów danych (zgodnie z logiką RODO, które uznaje automatyczne podejmowanie decyzji za ryzykowny proces), resort przewidział dwie gwarancje: zamknięty katalog danych, które mogą być podstawą takiej decyzji; oraz uprawnienie klienta do zakwestionowania automatycznego rozstrzygnięcia i uzyskania ludzkiej interwencji.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane