statystyki

Wspólnota nie musi wskazywać konkretnego sposobu likwidacji uciążliwości

autor: Leszek Jaworski15.03.2019, 17:00
Co istotne, łódzki sąd apelacyjny potwierdził, że w razie braku podjęcia działań, o których była mowa w uchwale, przedsiębiorca powinien się liczyć z ewentualnym postępowaniem wspólnoty mającym na celu wyeliminowanie uciążliwości związanych z prowadzeniem działalności gastronomicznej – poprzez wystąpienie na drogę sądową lub administracyjną.

Co istotne, łódzki sąd apelacyjny potwierdził, że w razie braku podjęcia działań, o których była mowa w uchwale, przedsiębiorca powinien się liczyć z ewentualnym postępowaniem wspólnoty mającym na celu wyeliminowanie uciążliwości związanych z prowadzeniem działalności gastronomicznej – poprzez wystąpienie na drogę sądową lub administracyjną.źródło: ShutterStock

Od wielu lat jestem właścicielem lokalu użytkowego w budynku wielorodzinnym. I choć prowadziłem w nim restaurację, to mieszkańcy nigdy nie skarżyli się na jakiekolwiek uciążliwości związane z jej działalnością.

Sytuacja się zmieniła, gdy zacząłem w tym samym miejscu prowadzić działalność cateringową. Od tego czasu zaczęły się skargi na immisję zapachów do ich mieszkań. Wspólnota podjęła uchwałę, w której zobowiązuje się mnie (jako właściciela lokalu) do przystosowania go w taki sposób, aby działalność w nim prowadzona nie była uciążliwa dla innych mieszkańców. Nie wskazano jednak, jak mam to zrobić. Czy mam szansę skutecznie zaskarżyć uchwałę do sądu?

Zacznijmy od tego, że przedsiębiorcy jako właścicielowi lokalu przysługuje prawo do zaskarżenia uchwały wspólnoty. Podstawą powództwa może być np. niezgodność owej uchwały z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo to, że narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza interesy właściciela. Powództwo to może być wytoczone w terminie sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lokali albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo wytoczenia sprawy wspólnocie zaskarżona uchwała podlega wykonaniu (chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy).

Trudno jednak jednoznacznie ocenić, czy w opisanym stanie faktycznym czytelnikowi uda się przekonać sąd, by ten uchylił uchwałę wspólnoty. Możemy co najwyżej wskazać, że w podobnym stanie faktycznym Sąd Apelacyjny w Łodzi wyrokiem z 23 lutego 2018 r. (sygn. akt I ACa 875/17) oddalił powództwo właściciela lokalu użytkowego. W pozwie przeciwko wspólnocie właściciel lokalu zarzucił jej, że w uchwale nie wskazała ona, jakie konkretne rozwiązania techniczne powinien zastosować, by działalność w nim prowadzona nie była uciążliwa dla innych mieszkańców.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane