Unia Europejska chce skończyć z podwójną jakością towarów. Stosowanie zamienników w wyrobach opatrzonych tą samą etykietą będzie zakazane – wynika z propozycji nowelizacji dyrektywy. Prace nad nią zakończyć się mają jeszcze w tej kadencji europarlamentu.

Niemal identyczne opakowania, ten sam producent, ta sama marka, co więcej nierzadko napis ”oryginal„ – a w środku: inna jakość, odmienny skład, smak, a nawet waga zawartości. Podwójna jakość żywności: batoników, chipsów, słodyczy, a także innych produktów, m.in. osławionych proszków do prania – to nie tylko subiektywne spostrzeżenia konsumentów, którzy mieli okazję kupić identycznie wyglądające towary w sklepach w krajach Europy Zachodniej i w Polsce. Zjawisko potwierdzają również badania przeprowadzone przez organy nadzoru – w tym przez polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na podwójną jakość wyrobów narzekają Czesi, Litwini, Rumuni, Słowacy.

Komisja Europejska mówi dość tego rodzaju praktykom. I to nie tylko podwójnej jakości żywności, ale wszelkiego rodzaju towarów. Kres tego rodzaju działaniom ma przynieść nowelizacja dyrektywy o nieuczciwych praktykach w handlu. Prace nad nowelą toczą się bardzo intensywnie. Ambasadorowie krajów członkowskich UE 1 marca przyjęli wspólne rozwiązanie, swoją wersję propozycji ma także Parlament Europejski. By zmiany stały się rzeczywistością, potrzebne są jeszcze uzgodnienia między unijnymi instytucjami. A wszystko wskazuje, że to kwestia kilku najbliższych tygodni. – Jest szansa, że dyrektywa zostanie przyjęta jeszcze w kwietniu – mówią europarlamentarzyści.