statystyki

UE walczy o identyczną zawartość talerzy

autor: Emilia Świętochowska18.06.2018, 08:01; Aktualizacja: 18.06.2018, 08:43
W przyszłym tygodniu pracownicy specjalnego centrum badawczego przy KE odwiedzą supermarkety na Węgrzech, aby za pomocą nowej metodologii porównać jakość artykułów żywnościowych sprzedawanych lokalnie z tymi oferowanymi na zachodnich rynkach.

W przyszłym tygodniu pracownicy specjalnego centrum badawczego przy KE odwiedzą supermarkety na Węgrzech, aby za pomocą nowej metodologii porównać jakość artykułów żywnościowych sprzedawanych lokalnie z tymi oferowanymi na zachodnich rynkach.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska zaprezentowała właśnie wspólne metody testowania i porównywania jakości żywności, które mają pomóc położyć kres stosowaniu przez producentów podwójnych standardów.

To już kolejna inicjatywa w odpowiedzi na naciski rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, które skarżą się, że zachodnie firmy spożywcze wprowadzają na środkowoeuropejskie rynki gorszej jakości jedzenie, traktując ich klientów jak obywateli drugiej kategorii. We wrześniu ub.r. unijna komisarz ds. konsumentów Vera Jourová przekazała krajowym inspekcjom wytyczne, jak skutecznie egzekwować unijne regulacje dotyczące jakości żywności. – Mamy coraz więcej dowodów na to, że ta sama żywność sprzedawana w niektórych krajach członkowskich UE jest gorszej jakości niż w innych. Dotyczy to dziesiątek, a może nawet setek produktów – przyznała wtedy Jourová.

Dwa miesiące temu w ramach nowego pakietu regulacji, które mają wzmocnić egzekwowanie w Unii praw konsumenckich, Bruksela zaproponowała z kolei doprecyzowanie dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych tak, aby nie było wątpliwości, że przeciwdziałanie sprzedaży w różnych krajach produktów w identycznych opakowaniach, ale z różnym składem, mieści się w kompetencjach krajowych organów kontrolnych.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane