Nowym dyrektorem w Huawei Polska został Ryszard Hordyński. Za rządów PiS był on pełnomocnikiem ministra finansów ds. IT i wiceprezesem spółki, która pracuje przy uszczelnianiu systemu VAT.
Koncern, który główną kwaterę ma w Shenzhen, od jakiegoś czasu pozostaje w ogniu krytyki w wielu krajach na świecie. Wobec firmy padają oskarżenia o zbyt bliskie relacje z chińskimi władzami i uwikłanie we współpracę z tamtejszym wywiadem. Także w Polsce koncern znalazł się w centrum afery szpiegowskiej. Kilka tygodni temu ABW zatrzymała dyrektora sprzedaży Weijinga W. Po tym wydarzeniu Huawei go zwolnił, ale cała sytuacja i tak nadszarpnęła relacje koncernu z polskimi władzami. Chińczycy chcą to zmienić, zatrudniając człowieka, który przez ostatnie trzy lata pracował dla administracji publicznej i spółek Skarbu Państwa.
– Od wtorku dyrektorem ds. inwestycji, strategii i komunikacji w polskim oddziale jest Ryszard Hordyński. Formalnie obejmie stanowisko senior directora, co jest de facto odpowiednikiem członka zarządu – mówi nasze źródło. Informację tę potwierdziliśmy w kilku miejscach. Sam Hordyński odmówił komentarza.
Nowy dyrektor w Huawei jest związany z branżą IT i telekomunikacją od dwóch dekad. Przez sześć lat pracował w Orange, a przez siedem w firmie konsultingowej A.T. Kearney. Dla jego chińskich pracodawców ważniejsze jest jednak, że ma przetarte szlaki do samego premiera Mateusza Morawieckiego. Bo w grudniu 2016 r. został wiceprezesem spółki Aplikacje Krytyczne pracującej nad rozwiązaniami IT w uszczelnieniu podatków i pełnomocnikiem ministra finansów ds. informatyzacji. Resortem kierował wówczas Morawiecki.
Dwa miesiące później – w lutym 2017 r. – Hordyński dostał kolejne stanowisko – pełnomocnika szefa Krajowej Administracji Skarbowej ds. utworzenia Centrum Informatyki KAS. Po odejściu z Aplikacji Krytycznych w listopadzie 2017 r. trafił na pół roku do Ministerstwa Cyfryzacji. A stamtąd w maju 2018 r. przeniósł się do odpowiadającej za program „Mieszkanie plus” spółki córki Banku Gospodarstwa Krajowego – BGK Nieruchomości (dzisiaj należy do Polskiego Funduszu Rozwoju). Tam objął stanowisko dyrektora zarządzającego.
Ryszard Hordyński może być dla polskiego oddziału Huawei cennym nabytkiem, bo przez ostatnie trzy lata miał okazję zbudować sobie relacje w kluczowych obszarach administracji publicznej. Przeszedł przez Ministerstwo Finansów w czasie, gdy trwały tam prace nad priorytetowymi narzędziami teleinformatycznymi służącymi uszczelnianiu systemu podatkowego. Pracując w spółce Aplikacje Krytyczne, którą powołano z inicjatywy resortu finansów, miał wpływ na to, jak instrumenty, które wykorzystuje skarbówka, będą wyglądały. Rozporządzeniem ministra finansów w lutym 2017 r. stanął nawet na czele komitetu sterującego projektu „Transformacja służb informatycznych resortu finansów”. Skąd się wziął w otoczeniu dzisiejszego premiera, który wówczas łączył dwa ministerialne fotele w finansach i rozwoju? Nasi informatorzy z kręgów rządowych wskazują, że mógł go rekomendować Mirosław Barszcz, który w listopadzie 2016 r. został doradcą społecznym Mateusza Morawieckiego w MF.