Bankierzy o ustawie frankowej: Nie będzie z czego udzielać kredytów

autor: Marek Chądzyński21.02.2019, 07:11; Aktualizacja: 21.02.2019, 08:34
franki kredyt sąd

frank szwajcarskiźródło: ShutterStock

Około 2,2–2,5 mld zł – tyle zdaniem ekspertów może kosztować banki ustawa frankowa. One same wyliczają ten efekt nawet na 3 mld zł.

Bezpośredni koszt, jaki banki musiałyby ponosić po wejściu w życie ustawy, to roczna składka na poziomie 2 proc. (0,5 proc. na kwartał) wartości portfela kredytów walutowych. Pieniądze ze składki miałyby trafiać na powoływany ustawą Fundusz Konwersji, który ma finansować pomoc dla frankowiczów. W wariancie maksymalnym banki w pierwszym roku funkcjonowania ustawy musiałyby wpłacić około 2,6 mld zł. Bo według danych Biura Informacji Kredytowej na koniec 2018 roku mieszkaniowe kredyty walutowe w polskich bankach były warte ponad 131 mld zł. Z czego 107 mld zł stanowiły kredyty we frankach szwajcarskich.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (9)

  • Todzia(2019-02-23 12:19) Zgłoś naruszenie 11

    Banksterzy będą wreszcie zarabiali minimalną płacę !

    Odpowiedz
  • Leon(2019-02-23 09:38) Zgłoś naruszenie 41

    Banki padną ? To znaczy, że kredytobiorcy pracują na utrzymanie tych krezusów, co zarabiają miliardy? W tej sytuacji nikt rozsądny już nie chce od nich żadnego zobowiązania nie mówiąc o kredycie. Dobra skarpeta (bez dziur) i jazda z rynku !!!

    Odpowiedz
  • Anna Waleczna(2019-02-22 23:52) Zgłoś naruszenie 41

    P. Cymański i ZBP KŁAMIE. To jest ustawa BANKOWA a nie frankowa. Tzw.frankowicz ma ZŁOTOWY kredyt indeksowany lub denominowany a nie frankowy. Każdy taki kredyt jest niezgodny z Konstytucją RP z art.69Prawo bankowe,, k.c., k.p.c,oraz Dyrektywą 93/13 UE. Żądam respektowania prawa.

    Odpowiedz
  • Piotr(2019-02-22 12:41) Zgłoś naruszenie 91

    Piszecie o stratach banków a czy ktoś napisze o stratach kredytobiorców? Jakiego rzędu to kwoty?

    Odpowiedz
  • Franki(2019-02-22 09:20) Zgłoś naruszenie 60

    Jak banki przestaną okradać to padną?!

    Odpowiedz
  • anty bank(2019-02-21 20:09) Zgłoś naruszenie 31

    Depozyty oprocentowane poniżej 0,9 % a kredyty oprocentowane 6,7, .....%.Hipokryzja banksterska popierana przez pierwszego pajaca sejmowego Tadzia C. Za rok sprawdzimy oświadczenia majątkowe posłów, wtedy okaże się który z posłów w ciągu roku "spłacił"dług bankowy. CBA do roboty, wszystkich po równo.

    Odpowiedz
  • Grezgorz(2019-02-21 17:00) Zgłoś naruszenie 110

    banksterzy nic nie muszą dawać,mają po prostu przestać okradać Polaków,a ta ustawa jest po to aby pko mogło srebrnej dać kredyt na super warunkach,nie po to kaczor postawił bankstera na premiera aby Polska była Polaków,złotówkowiczów też chcą okraść,żeby nie było wątpliwości.

    Odpowiedz
  • fafik(2019-02-21 15:31) Zgłoś naruszenie 131

    Banksterzy zapomnieli że kredyty kreaują z powietrza ?

    Odpowiedz
  • anty bankster(2019-02-21 10:45) Zgłoś naruszenie 253

    Skur…..banksterzy zarobili netto w 2018 r. około 14 mld złotych ( nienależnych) z czego większa część zostanie wyprowadzona do banków za granicę a Morawiecki zobaczy środkowy palec !!! TAKA JEST RZECZYWISTOŚĆ MAFII BANKSTERSKIEJ W POLSCE ...

    Odpowiedz