statystyki

Ustawa uporządkuje kancelarie odszkodowawcze

autor: Szymon Cydzik13.02.2019, 11:45; Aktualizacja: 13.02.2019, 12:02
Budzącym wątpliwości punktem jest planowany zakaz cesji wierzytelności wynikających z czynów niedozwolonych

Budzącym wątpliwości punktem jest planowany zakaz cesji wierzytelności wynikających z czynów niedozwolonychźródło: ShutterStock

Dziś sejmowa komisja zajmie się projektem ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego. Budzi on jednak wiele kontrowersji.

W zamyśle projekt ma „ucywilizować” rynek odszkodowań. Jednak Naczelna Rada Adwokacka wielokrotnie zwracała już uwagę, że jego założenia w rzeczywistości tylko usankcjonują złe praktyki panujące w tej branży. Palestra ostrzega też, że projekt dopuszcza występowanie pracowników kancelarii jako pełnomocników w sądzie, co przełoży się na gorszą obsługę klientów.

Innym budzącym wątpliwości punktem jest planowany zakaz cesji wierzytelności wynikających z czynów niedozwolonych. W zamyśle projektodawców ma się to odnosić do relacji kancelarii z klientem, aby zapobiegać sytuacjom, gdy przenosi on swoje roszczenie na kancelarię odszkodowawczą, samemu dostając niewielką sumę.

Jednak rozwiązanie to może też spowodować, że niemożliw e będzie bezgotówkowe rozliczanie napraw po wypadkach samochodowych. Obecnie bowiem powszechną praktyką jest, że warsztat wykonujący prace otrzymywał zwrot kosztów bezpo średnio od ubezpieczyciela. Jeśli zmiana weszłaby w życie, klient musiałby sam zapłacić za naprawę, a następnie odzyskać tę sumę od zakładu ubezpieczeniowego.


Pozostało jeszcze 31% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane