statystyki

Ustawa uporządkuje kancelarie odszkodowawcze

autor: Szymon Cydzik13.02.2019, 11:45; Aktualizacja: 13.02.2019, 12:02
Budzącym wątpliwości punktem jest planowany zakaz cesji wierzytelności wynikających z czynów niedozwolonych

Budzącym wątpliwości punktem jest planowany zakaz cesji wierzytelności wynikających z czynów niedozwolonychźródło: ShutterStock

Dziś sejmowa komisja zajmie się projektem ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego. Budzi on jednak wiele kontrowersji.

W zamyśle projekt ma „ucywilizować” rynek odszkodowań. Jednak Naczelna Rada Adwokacka wielokrotnie zwracała już uwagę, że jego założenia w rzeczywistości tylko usankcjonują złe praktyki panujące w tej branży. Palestra ostrzega też, że projekt dopuszcza występowanie pracowników kancelarii jako pełnomocników w sądzie, co przełoży się na gorszą obsługę klientów.

Innym budzącym wątpliwości punktem jest planowany zakaz cesji wierzytelności wynikających z czynów niedozwolonych. W zamyśle projektodawców ma się to odnosić do relacji kancelarii z klientem, aby zapobiegać sytuacjom, gdy przenosi on swoje roszczenie na kancelarię odszkodowawczą, samemu dostając niewielką sumę.

Jednak rozwiązanie to może też spowodować, że niemożliw e będzie bezgotówkowe rozliczanie napraw po wypadkach samochodowych. Obecnie bowiem powszechną praktyką jest, że warsztat wykonujący prace otrzymywał zwrot kosztów bezpo średnio od ubezpieczyciela. Jeśli zmiana weszłaby w życie, klient musiałby sam zapłacić za naprawę, a następnie odzyskać tę sumę od zakładu ubezpieczeniowego.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane