Nadzwyczajna kasta w wieży z kości słoniowej. Czy niezależność banku centralnego jest już fikcją?

autor: Bartek Godusławski08.02.2019, 09:00
Jeśli ekipa rządząca sędziów określa nadzwyczajną kastą, to za chwilę z podobnymi epitetami mogą się spotkać bankierzy centralni. A w obu przypadkach niezależność i apolityczność to fundament

Jeśli ekipa rządząca sędziów określa nadzwyczajną kastą, to za chwilę z podobnymi epitetami mogą się spotkać bankierzy centralni. A w obu przypadkach niezależność i apolityczność to fundamentźródło: ShutterStock

Niezależność banku centralnego to jeden z filarów demokracji. I podobnie jak ona jest to rozwiązanie najgorsze, ale nic lepszego nie wymyślono.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (13)

  • ogarek(2019-02-08 09:42) Zgłoś naruszenie 1618

    Polacy , trzymajmy się razem . Nie dajmy się zbajerować żadnym farbowanym udającym dobrotliwych i dbających o nasze dobro - POLSKĘ . ŻADNYCH TĘCZOWYCH KOALICJI .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xawer(2019-02-08 10:26) Zgłoś naruszenie 401

    Demokracja polega na tym,że wszystko jest jawne.Bez jawności w życiu publicznym nie ma DEMOKRACJI????

    Odpowiedz
  • Jacuś(2019-02-08 12:30) Zgłoś naruszenie 1223

    Jak wróci do Polski Ryży kundel, złodziejski PO-miot, od razu będzie lepiej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nenia(2019-02-08 14:45) Zgłoś naruszenie 46

    A co wspólnego z demokracją ma instytucja banku centralnego? Czy istnienie banku centralnego świadczy o istnieniu demokracji? Czy nie ma banków centralnych w królestwach, dyktaturach?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2019-02-08 15:25) Zgłoś naruszenie 152

    Bank centralny jest niezalezny, a prezes tego banku ma być jak zona cezara. A nie jak szlachcic na zagrodzie, robi co mu się podoba Potrzebuje asystentki za olbrzymie pieniądze, jak Kadafii, proszę bardzo juz są, a kto mu zabroni. Prawnika w prywatnej sprawie opłacanego z pieniedzy banku, proszę bardzo. Bezczelność tych ludzi nie zna granic, nawet prawniczka w prywatnej sprawie prezesa, bo przecież nie banku, odsyła dziennikarzy po informację do banku. Bez wstydu, bez honoru, moralne zera.

    Odpowiedz
  • emeryt(2019-02-08 15:37) Zgłoś naruszenie 82

    Zastanawia mnie do kogo adresowany jest ten artykuł, bo chyba nie do ludzi myślących. Działalność banków oparta jest na lichwie i wynikających z niej krociowych zysków banksterów, którzy zawsze bronić będą swojej niezależności jak niepodległości. Obrona tego, to obrona neoliberalizmu, który nie jest już w modzie, a przeciwko, któremu tak mocno protestują ostatnio Francuzi i nie tylko oni. Kto i dlaczego wywołał kryzys na rynku nieruchomości w USA w 2008 roku, kto wywołuje krach na giełdach i kto za to płaci, a kto na tym zyskuje? O takich sprawach należałoby pisać, zamiast bronić czegoś, co nie da się obronić.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gienek(2019-02-08 16:41) Zgłoś naruszenie 60

    A moze Pan autor tego artykulu napisze cos na temat Banku Rozliczen Miedzynarodowych z siedziba w Bazyleii?

    Odpowiedz
  • Golddick(2019-02-08 18:24) Zgłoś naruszenie 42

    Niezależny od rządu a zależny od miedzynarodowej szajki finansjerów. Ma być Polski i zależny od Polaków , służący Polsce a nie mafi od dolara i szekli.

    Odpowiedz
  • Aj Glapciu cożeś narobił ???(2019-02-09 16:10) Zgłoś naruszenie 10

    Ile to pokoleń Polityków spokojnie sobie kabzę nabijało w tym NBP ??? Wszystkie poprzednie opcję doiły tą Krowę ile wlezie. A Media wywlokły tylko Twoje płace na wierzch. Następcy po Wyborach będą musieli bardziej uważać

    Odpowiedz