Pełnomocnik spółki może więcej niż mniej

autor: Patryk Słowik04.02.2019, 08:13; Aktualizacja: 04.02.2019, 09:00
Na przestrzeni lat zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie wykształciły się dwa podstawowe modele działania: liberalny i ostrożnościowy.

Na przestrzeni lat zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie wykształciły się dwa podstawowe modele działania: liberalny i ostrożnościowy.źródło: ShutterStock

Przy zawieraniu umowy w sporze z członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę tę może reprezentować – na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników – pełnomocnik umocowany rodzajowo albo do określonej umowy lub określonego sporu. To clou uchwały Sądu Najwyższego, która przecina spór o to, jak powinno wyglądać pełnomocnictwo oparte na art. 210 par. 1 kodeksu spółek handlowych.

Na przestrzeni lat zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie wykształciły się dwa podstawowe modele działania: liberalny i ostrożnościowy. Ten pierwszy zakładał, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby do spraw zawierania umów z członkami zarządu pełnomocnictwo było rodzajowe. Druga koncepcja opierała się na bezpieczniejszym, ale i bardziej formalistycznym wariancie, czyli konieczności udzielania pełnomocnictw do każdej czynności osobno. Istniała też rozbieżność co do tego, czy pełnomocnictwo może zostać udzielone na czas nieoznaczony. W dużej mierze chodziło więc o to, ile władzy można przekazać pełnomocnikowi.

Sądy orzekały różnie. Sąd Okręgowy w Poznaniu postanowił zaś zadać pytanie Sądowi Najwyższemu o to, jak interpretować art. 210 par. 1 k.s.h.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane