NBP dostał wsparcie eksperckie z Niemiec

autor: Bartek Godusławski31.01.2019, 07:02; Aktualizacja: 31.01.2019, 07:38
Bank centralny może mieć kłopot z pozyskiwaniem pracowników

Bank centralny może mieć kłopot z pozyskiwaniem pracownikówźródło: ShutterStock

PiS, chcąc przykryć aferę z wynagrodzeniami w banku centralnym, musi się liczyć z oskarżeniami o naruszenie jego niezależności. EBC już taką opinię wyraził.

Narodowy Bank Polski stoi nie tylko na straży złotego, ale też informacji o wynagrodzeniach osób, które pracują w nim na kierowniczych stanowiskach. Posłowie, niezależnie od opcji politycznej, postanowili uchylić rąbka płacowej tajemnicy banku centralnego. Wiele wskazuje, że sposób, w jaki chcą to zrobić, narazi nas na zarzut naruszenia niezależności finansowej NBP. To zaś nie spodoba się we Frankfurcie, gdzie ma siedzibę Europejski Bank Centralny, który zawsze broni banków centralnych w krajach członkowskich, nie tylko strefy euro, ale też całej unijnej wspólnoty.

Z biura prasowego EBC dowiedzieliśmy się, że NBP konsultował tam projekt ustawy autorstwa PiS (ma on największe szanse na uchwalenie). Wczoraj późnym popołudniem bank centralny strefy euro, do którego w ubiegłym tygodniu zwrócił się marszałek Sejmu, opublikował swoją opinię. Wszystkie trzy projekty ustaw złożone przez PiS, PO oraz Kukiz’15 mają zastosowanie do organów decyzyjnych oraz pracowników NBP i wywierają wpływ na ich funkcjonowanie.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane