statystyki

NBP dostał wsparcie eksperckie z Niemiec

autor: Bartek Godusławski31.01.2019, 07:02; Aktualizacja: 31.01.2019, 07:38
Bank centralny może mieć kłopot z pozyskiwaniem pracowników

Bank centralny może mieć kłopot z pozyskiwaniem pracownikówźródło: ShutterStock

PiS, chcąc przykryć aferę z wynagrodzeniami w banku centralnym, musi się liczyć z oskarżeniami o naruszenie jego niezależności. EBC już taką opinię wyraził.

Narodowy Bank Polski stoi nie tylko na straży złotego, ale też informacji o wynagrodzeniach osób, które pracują w nim na kierowniczych stanowiskach. Posłowie, niezależnie od opcji politycznej, postanowili uchylić rąbka płacowej tajemnicy banku centralnego. Wiele wskazuje, że sposób, w jaki chcą to zrobić, narazi nas na zarzut naruszenia niezależności finansowej NBP. To zaś nie spodoba się we Frankfurcie, gdzie ma siedzibę Europejski Bank Centralny, który zawsze broni banków centralnych w krajach członkowskich, nie tylko strefy euro, ale też całej unijnej wspólnoty.

Z biura prasowego EBC dowiedzieliśmy się, że NBP konsultował tam projekt ustawy autorstwa PiS (ma on największe szanse na uchwalenie). Wczoraj późnym popołudniem bank centralny strefy euro, do którego w ubiegłym tygodniu zwrócił się marszałek Sejmu, opublikował swoją opinię. Wszystkie trzy projekty ustaw złożone przez PiS, PO oraz Kukiz’15 mają zastosowanie do organów decyzyjnych oraz pracowników NBP i wywierają wpływ na ich funkcjonowanie.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane