statystyki

Wyrok TSUE: Ulotka nie musi zawierać druku odstąpienia od umowy

autor: Elżbieta Dominik29.01.2019, 09:45; Aktualizacja: 29.01.2019, 13:50
TS UE stwierdził również, że przepisy dyrektywy wyznaczają jedynie ramy komunikatu handlowego stosowanego w umowach na odległość.

TS UE stwierdził również, że przepisy dyrektywy wyznaczają jedynie ramy komunikatu handlowego stosowanego w umowach na odległość.źródło: ShutterStock

Promocyjna broszura, która ma ułatwić złożenie zamówienia, nie musi zawierać formularza o odstąpieniu od umowy. Nie ma bowiem - jak stwierdził TSUE - decydującego wpływu na zawarcie umowy.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zastanawiał się, jakie obowiązki ma sprzedawca, który oferuje swoje towary w ramach sprzedaży wysyłkowej, m.in. używając do tego promocyjnych druków dołączanych do gazet i czasopism. „Prospekt reklamowy z pocztówką, ułatwiającą złożenie zamówienia, nie musi równocześnie zawierać formularza odstąpienia od umowy zawieranej na odległość. Sam fakt dołączenia tego wzoru nie odgrywa bowiem decydującej roli przy podejmowaniu przez klienta decyzji o zamówieniu, a wprowadzenie takiego obowiązku w każdych okolicznościach mogłoby stanowić nieproporcjonalne, a niekiedy niemożliwe do poniesienia obciążenie dla przedsiębiorców” – do takiej doszedł konkluzji w wyroku w sprawie C-430/17 z 23 stycznia 2019 r.

Historia sporu

TSUE udzielał wskazówek niemieckiemu Federalnemu Trybunałowi Sprawiedliwości w sprawie rozstrzygnięcia sporu między firmą odzieżową Walbusch Walter Bush GmbH & Co. KG a stowarzyszeniem Zentrale zur Bekämpfung unlauteren Wettbewerbs z Frankfurtu nad Menem, który się zajmuje zwalczaniem nieuczciwych praktyk handlowych. Spór dotyczył dołączanego do czasopism i gazet w 2014 r. sześciostronicowego prospektu reklamowego firmy odzieżowej. Zawierał on pocztówkę, którą można było wyciąć i wysłać, składając w ten sposób zamówienie. Na obydwu jej stronach znalazła się informacja o prawie do odstąpienia od umowy zawieranej na odległość, a także: numer telefonu i faksu, adres internetowy oraz pocztowy i odsyłacz do strony, zawierającej wzór stosownego formularza.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane