statystyki

Przemysł i budownictwo zwiastują gorsze czasy

autor: Łukasz Wilkowicz21.01.2019, 06:50; Aktualizacja: 21.01.2019, 07:29
Ekonomiści są zdania, że w ostatnich trzech miesiącach 2018 r. tempo wzrostu PKB spowolniło do 4,7–4,8 proc. w ujęciu rocznym. Na 2019 r. przewidywane jest spowolnienie do ok. 3,7 proc.

Ekonomiści są zdania, że w ostatnich trzech miesiącach 2018 r. tempo wzrostu PKB spowolniło do 4,7–4,8 proc. w ujęciu rocznym. Na 2019 r. przewidywane jest spowolnienie do ok. 3,7 proc.źródło: ShutterStock

Słabsze od oczekiwanych okazały się nie tylko najnowsze dane dotyczące przetwórstwa i budowlanki, ale także rynku pracy.

Produkcja i rynek pracy

Produkcja i rynek pracy

źródło: DGP

W grudniu sprzedaż firm przemysłowych była realnie o 2,8 proc. większa niż rok wcześniej – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. W 2018 r. tylko raz, w marcu, wynik był słabszy. Wtedy jednak na niekorzyść działała mniejsza niż rok wcześniej liczba dni roboczych. Tym razem dniówek było tyle samo co w grudniu 2017 r., a to oznacza, że osłabienie nie ma charakteru statystycznego. Inna sprawa, że – jak zauważyli ekonomiści PKO BP – układ kalendarza (święta w środku tygodnia) zachęcał firmy do przestojów, co mogło przełożyć się na słabszy wynik sektora przemysłowego. Analitycy są jednak zgodni: piątkowe dane potwierdzają, że gospodarka weszła na ścieżkę wolniejszego rozwoju.

Skąd słabszy wynik przemysłu? Wbrew obawom ekonomistów, dość dobrze radziły sobie te branże, w których dużą rolę odgrywa eksport. Obawy były związane ze słabszą koniunkturą w strefie euro, czyli u naszych najważniejszych partnerów z zagranicy. Zapowiedzią pogorszenia były opublikowane tuż po Nowym Roku dane o PMI, wskaźniku menedżerów logistyki w przemyśle. Okazało się, że problem leżał gdzie indziej. – Komunikat GUS wskazuje, że najsłabsze wyniki odnotowały sektory powiązane z budownictwem, np. produkcja metali i wyrobów metalicznych – ocenił Jakub Rybacki, ekonomista ING Banku Śląskiego.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane