statystyki

Nadzór ogranicza apetyty właścicieli

autor: Łukasz Wilkowicz17.01.2019, 00:39; Aktualizacja: 17.01.2019, 08:40
Komisja Nadzoru Finansowego pod nowym kierownictwem nie zmieniła nastawienia do wypłaty dywidend przez krajowe instytucje finansowe i ogranicza wartość środków, które firmy mogą wypłacić akcjonariuszom.

Komisja Nadzoru Finansowego pod nowym kierownictwem nie zmieniła nastawienia do wypłaty dywidend przez krajowe instytucje finansowe i ogranicza wartość środków, które firmy mogą wypłacić akcjonariuszom.źródło: ShutterStock

Polskie banki mają ponad 200 mld zł funduszy własnych . To m.in. efekt mitygowania wypłaty dywidend przez KNF.

Komisja Nadzoru Finansowego pod nowym kierownictwem nie zmieniła nastawienia do wypłaty dywidend przez krajowe instytucje finansowe i ogranicza wartość środków, które firmy mogą wypłacić akcjonariuszom.

Poprzedni przewodniczący KNF zapowiadał, że zalecenia dotyczące podziału zysku za 2018 r. będą znane jeszcze przed zakończeniem roku obrachunkowego. Sytuację skomplikował wybuch afery po upublicznieniu jego rozmowy z Leszkiem Czarneckim, właścicielem dwóch banków. Zrezygnował ze stanowiska i wkrótce, już jako Marek Ch., trafił do aresztu. Po 10 dniach funkcję objął Jacek Jastrzębski.

„Polityka dywidendowa” została przyjęta dopiero na wtorkowym, drugim w tym roku, posiedzeniu KNF. Jest ona podobna do tej, jaka obowiązywała w zeszłym roku. Wypłata dywidendy jest możliwa, o ile nadzorowana instytucja spełnia warunki narzucone przez nadzór: ma wystarczająco wysokie kapitały (KNF mierzy to współczynnikiem kapitałowym – podstawową miarą bezpieczeństwa banku) i odpowiednią ocenę nadzorczą. Dodatkowe ograniczenia pojawiają się, jeśli bank ma duży portfel walutowych kredytów hipotecznych.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane