statystyki

Gaz do ogrzewania będzie tańszy, ale trzeba poczekać

autor: Justyna Piszczatowska09.01.2019, 20:00
Alarmy zgłaszane do Urzędu Regulacji Energetyki i mediów odniosły skutek. PGNiG Obrót Detaliczny, który wcześniej odpowiadał wspólnotom i spółdzielniom, że nie mogą liczyć na tę samą taryfę co odbiorcy indywidualni, zadeklarował pod koniec grudnia, że dostosuje się do stanowiska regulatora. Jednak, jak się dowiedzieliśmy, rozwiązanie to – co skonsultowano z URE – będzie wdrażane etapami, bo wymaga przygotowania do tego systemów informatycznych i zmiany umów.

Alarmy zgłaszane do Urzędu Regulacji Energetyki i mediów odniosły skutek. PGNiG Obrót Detaliczny, który wcześniej odpowiadał wspólnotom i spółdzielniom, że nie mogą liczyć na tę samą taryfę co odbiorcy indywidualni, zadeklarował pod koniec grudnia, że dostosuje się do stanowiska regulatora. Jednak, jak się dowiedzieliśmy, rozwiązanie to – co skonsultowano z URE – będzie wdrażane etapami, bo wymaga przygotowania do tego systemów informatycznych i zmiany umów.źródło: ShutterStock

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe unikną podwyżek cen gazu, który wykorzystują do ogrzewania budynków, o ile spełnią określone wymagania.

Chodzi o te podmioty, które wykorzystują gaz ziemny do celów grzewczych. Pod koniec 2018 r. niektóre z nich alarmowały, że podobniej jak odbiorcy biznesowi otrzymują od dostawców gazu oferty na 2019 r. o wiele wyższe od dotychczasowych. Co prawda, wspólnoty i spółdzielnie zawsze były traktowane jak firmy, tylko że przy niskich cenach gazu to im nie przeszkadzało. Jednak w związku z widocznymi w ostatnich miesiącach ubiegłego roku nawet 50-proc. podwyżkami zaczęły apelować o sprzedaż im gazu po cenie taryfowanej, czyli jak dla gospodarstw domowych. Ta propozycja nie jest pozbawiona logiki, wszak wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie działają w imieniu pojedynczych odbiorców. Takie stanowisko reprezentował też Urząd Regulacji Energetyki, który stwierdził, że sprzedawcy gazu mają obowiązek stosować w rozliczeniach ceny ustalone w zatwierdzonej taryfie, zarówno gdy odbiorcą jest mieszkaniec domu jednorodzinnego, jak i gdy w imieniu odbiorców w gospodarstwach domowych zamieszkujących budynek wielolokalowy stroną umowy jest np. wspólnota mieszkaniowa lub administrator bloków komunalnych.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • korektorka(2019-01-09 22:18) Zgłoś naruszenie 00

    Ale grabi Polaków "dobra zmiana" - tego nie było nawet za głębokiej komuny! Zrobili "ciemny lud" w bambuko jak chcieli! "lepszy sort" to zwykłe śmieci, nie nadające się nawet do spalenia!!! Hańba dla głosujących na tych nieludzkich bandytów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane