statystyki

Gaz do ogrzewania będzie tańszy, ale trzeba poczekać

autor: Justyna Piszczatowska09.01.2019, 20:00
Alarmy zgłaszane do Urzędu Regulacji Energetyki i mediów odniosły skutek. PGNiG Obrót Detaliczny, który wcześniej odpowiadał wspólnotom i spółdzielniom, że nie mogą liczyć na tę samą taryfę co odbiorcy indywidualni, zadeklarował pod koniec grudnia, że dostosuje się do stanowiska regulatora. Jednak, jak się dowiedzieliśmy, rozwiązanie to – co skonsultowano z URE – będzie wdrażane etapami, bo wymaga przygotowania do tego systemów informatycznych i zmiany umów.

Alarmy zgłaszane do Urzędu Regulacji Energetyki i mediów odniosły skutek. PGNiG Obrót Detaliczny, który wcześniej odpowiadał wspólnotom i spółdzielniom, że nie mogą liczyć na tę samą taryfę co odbiorcy indywidualni, zadeklarował pod koniec grudnia, że dostosuje się do stanowiska regulatora. Jednak, jak się dowiedzieliśmy, rozwiązanie to – co skonsultowano z URE – będzie wdrażane etapami, bo wymaga przygotowania do tego systemów informatycznych i zmiany umów.źródło: ShutterStock

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe unikną podwyżek cen gazu, który wykorzystują do ogrzewania budynków, o ile spełnią określone wymagania.

Chodzi o te podmioty, które wykorzystują gaz ziemny do celów grzewczych. Pod koniec 2018 r. niektóre z nich alarmowały, że podobniej jak odbiorcy biznesowi otrzymują od dostawców gazu oferty na 2019 r. o wiele wyższe od dotychczasowych. Co prawda, wspólnoty i spółdzielnie zawsze były traktowane jak firmy, tylko że przy niskich cenach gazu to im nie przeszkadzało. Jednak w związku z widocznymi w ostatnich miesiącach ubiegłego roku nawet 50-proc. podwyżkami zaczęły apelować o sprzedaż im gazu po cenie taryfowanej, czyli jak dla gospodarstw domowych. Ta propozycja nie jest pozbawiona logiki, wszak wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie działają w imieniu pojedynczych odbiorców. Takie stanowisko reprezentował też Urząd Regulacji Energetyki, który stwierdził, że sprzedawcy gazu mają obowiązek stosować w rozliczeniach ceny ustalone w zatwierdzonej taryfie, zarówno gdy odbiorcą jest mieszkaniec domu jednorodzinnego, jak i gdy w imieniu odbiorców w gospodarstwach domowych zamieszkujących budynek wielolokalowy stroną umowy jest np. wspólnota mieszkaniowa lub administrator bloków komunalnych.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • korektorka(2019-01-09 22:18) Zgłoś naruszenie 00

    Ale grabi Polaków "dobra zmiana" - tego nie było nawet za głębokiej komuny! Zrobili "ciemny lud" w bambuko jak chcieli! "lepszy sort" to zwykłe śmieci, nie nadające się nawet do spalenia!!! Hańba dla głosujących na tych nieludzkich bandytów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane