statystyki

Pomysł na walkę z pseudohodowlami. Będzie zmiana definicji psa i kota rasowego?

autor: Szymon Cydzik09.01.2019, 08:15; Aktualizacja: 09.01.2019, 08:18
pies, kot

W procedowanym właśnie projekcie nowelizacji wniesionym przez posłów PiS podjęto próbę zdefiniowania psa i kota rasowegoźródło: ShutterStock

Tamę patologii ma postawić doprecyzowanie definicji psa i kota rasowego. Zmianę zaproponowali posłowie PiS w autopoprawce do projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt, nad którą prace toczą się w Sejmie.

Obowiązujące przepisy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1840 ze zm.) nie wyjaśniają pojęć „pies i kot rasowy”, choć się nimi posługują. Artykuł 10a ust. 2 zabrania rozmnażania psów i kotów w celach handlowych. Jednakże ust. 6 przewiduje, że zakaz ten nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów. Przepis ten wprowadzono w 2011 r. i, jak ocenia Związek Kynologiczny w Polsce, jest on źródłem nieprawidłowości. Bo wbrew zamiarom ustawodawcy, zamiast zapewnić kontrolę organizacji branżowych nad hodowlą, doprowadził do pojawienia się ogólnopolskich stowarzyszeń zrzeszających podmioty niespełniające standardów i reguł ustalonych przez ZKwP.

Dlatego w procedowanym właśnie projekcie nowelizacji wniesionym przez posłów PiS podjęto próbę zdefiniowania psa i kota rasowego. Wedle pierwotnych planów przez to pojęcie rozumiano czworonoga o odpowiednim dla rasy fenotypie, posiadającego co najmniej pięciopokoleniowy rodowód, który jest zarejestrowany w Fédération Cynologique Internationale (FCI) lub Alianz Canine Worldwide (ACW). Wskazano więc dwie konkretne, w dodatku międzynarodowe organizacje mogące rejestrować dokumenty określające pochodzenie danego czworonoga. Wzbudziło to wątpliwości konstytucyjne, ponieważ polski ustawodawca nie ma wpływu na statuty i inne przepisy regulujące działanie tych organizacji. Te zaś mogą stanowić poważny problem.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • craven(2019-02-08 20:30) Zgłoś naruszenie 00

    Chciałbym wszystkim przypomnieć, że wszystkie koty są rasowe. Te wszystkie "dachowce" aktualnie to koty rasy europejskiej. Polubcie koty, to nic nie kosztuje i nie boli.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane