statystyki

Pomysł na walkę z pseudohodowlami. Będzie zmiana definicji psa i kota rasowego?

autor: Szymon Cydzik09.01.2019, 08:15; Aktualizacja: 09.01.2019, 08:18
pies, kot

W procedowanym właśnie projekcie nowelizacji wniesionym przez posłów PiS podjęto próbę zdefiniowania psa i kota rasowegoźródło: ShutterStock

Tamę patologii ma postawić doprecyzowanie definicji psa i kota rasowego. Zmianę zaproponowali posłowie PiS w autopoprawce do projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt, nad którą prace toczą się w Sejmie.

Obowiązujące przepisy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1840 ze zm.) nie wyjaśniają pojęć „pies i kot rasowy”, choć się nimi posługują. Artykuł 10a ust. 2 zabrania rozmnażania psów i kotów w celach handlowych. Jednakże ust. 6 przewiduje, że zakaz ten nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów. Przepis ten wprowadzono w 2011 r. i, jak ocenia Związek Kynologiczny w Polsce, jest on źródłem nieprawidłowości. Bo wbrew zamiarom ustawodawcy, zamiast zapewnić kontrolę organizacji branżowych nad hodowlą, doprowadził do pojawienia się ogólnopolskich stowarzyszeń zrzeszających podmioty niespełniające standardów i reguł ustalonych przez ZKwP.

Dlatego w procedowanym właśnie projekcie nowelizacji wniesionym przez posłów PiS podjęto próbę zdefiniowania psa i kota rasowego. Wedle pierwotnych planów przez to pojęcie rozumiano czworonoga o odpowiednim dla rasy fenotypie, posiadającego co najmniej pięciopokoleniowy rodowód, który jest zarejestrowany w Fédération Cynologique Internationale (FCI) lub Alianz Canine Worldwide (ACW). Wskazano więc dwie konkretne, w dodatku międzynarodowe organizacje mogące rejestrować dokumenty określające pochodzenie danego czworonoga. Wzbudziło to wątpliwości konstytucyjne, ponieważ polski ustawodawca nie ma wpływu na statuty i inne przepisy regulujące działanie tych organizacji. Te zaś mogą stanowić poważny problem.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • craven(2019-02-08 20:30) Zgłoś naruszenie 00

    Chciałbym wszystkim przypomnieć, że wszystkie koty są rasowe. Te wszystkie "dachowce" aktualnie to koty rasy europejskiej. Polubcie koty, to nic nie kosztuje i nie boli.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane