statystyki

Zarządca sukcesyjny nie zawsze jest władny naprawić przedsiębiorstwo

autor: Aleksandra Krawczyk -Giehsmann08.01.2019, 09:45; Aktualizacja: 08.01.2019, 10:13
podatki biznes

podatki biznesźródło: ShutterStock

Osoba ustanowiona do kierowania firmą po śmierci przedsiębiorcy może stać się uczestnikiem już trwającego postępowania restrukturyzacyjnego. Sama jednak wniosku w tej sprawie nie złoży.

Wraz z wejściem w życie ustawy z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. poz. 1000), a więc po 25 listopada 2018 r., zmieniły się też przepisy o postępowaniach restrukturyzacyjnych. Zmiany są pozornie niewielkie, mogą mieć jednak wpływ na przebieg postępowań. Szczególnie w sytuacjach, kiedy umiera właściciel firmy działającej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a podmiot ten przechodzi w danym momencie restrukturyzację lub planowane było jej przeprowadzenie.

Gdy postępowanie się toczy

Nie jest tajemnicą, że większość polskich przedsiębiorców nie planuje zmiany pokoleniowej w swoich firmach. W rezultacie po śmierci przedsiębiorcy częste są konflikty spadkobierców o to, kto ma przejąć firmę, skutkujące niejednokrotnie upadkiem nawet świetnie prosperującego dotychczas biznesu. Naprzeciw takim osobom wyszedł ustawodawca, który powołał do życia instytucję zarządu sukcesyjnego.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane