statystyki

Trudno znaleźć złoty środek w podziale ryzyka

autor: Sławomir Wikariak07.01.2019, 07:13; Aktualizacja: 07.01.2019, 08:31
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

"W praktyce usunięcie z umowy ostatniej deski ratunku wykonawcy wobec utopienia przewidzianego przez niego budżetu mogłoby doprowadzić do zaciągnięcia zamówieniom publicznych hamulca ręcznego. "źródło: ShutterStock

- Bez jednoznacznej podkładki pozwalającej zamawiającym na aktualizowanie wynagrodzeń wykonawców nie spodziewałbym się składania podpisów na aneksach do umów z beztroskim „a co mi tam dyscyplina finansów publicznych” - mówi radca prawny, Łukasz Mróz.

GDDKiA zrezygnowała ze stosowania klauzuli, która ograniczała firmom możliwość pójścia do sądu i domagania się przed nim zwiększenia wynagrodzenia w nadzwyczajnych sytuacjach. Klauzule tego typu można spotkać w umowach między prywatnymi przedsiębiorcami. Dlaczego w kontraktach o zamówienia publiczne nie powinny one mieć miejsca?

źródło: DGP

Jedną z rzeczy, która odróżnia inwestycje publiczne od prywatnych, jest sposób zawierania umowy. Strony właściwie nie negocjują treści kontraktu. W orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej utarło się, że jeżeli jakieś jego elementy nie odpowiadają potencjalnemu wykonawcy, ma on dwie opcje – dorzucić do swojej oferty kwotę, która pozwoli mu spać spokojnie ze świadomością ryzyka albo powiedzieć „pas” i zrezygnować z projektu.

W praktyce usunięcie z umowy ostatniej deski ratunku wykonawcy wobec utopienia przewidzianego przez niego budżetu mogłoby doprowadzić do zaciągnięcia zamówieniom publicznych hamulca ręcznego. Inwestycje nie byłyby realizowane albo z powodu braku chętnych do przyjęcia nieograniczonego ryzyka, albo z powodu przekroczenia budżetów zamawiających przez oferty wykonawców, którzy musieliby skalkulować wszystkie potencjalne ryzyka, z przegalopowaniem przez plac budowy stada jednorożców włącznie.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane