statystyki

Trudno znaleźć złoty środek w podziale ryzyka

autor: Sławomir Wikariak07.01.2019, 07:13; Aktualizacja: 07.01.2019, 08:31
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

"W praktyce usunięcie z umowy ostatniej deski ratunku wykonawcy wobec utopienia przewidzianego przez niego budżetu mogłoby doprowadzić do zaciągnięcia zamówieniom publicznych hamulca ręcznego. "źródło: ShutterStock

- Bez jednoznacznej podkładki pozwalającej zamawiającym na aktualizowanie wynagrodzeń wykonawców nie spodziewałbym się składania podpisów na aneksach do umów z beztroskim „a co mi tam dyscyplina finansów publicznych” - mówi radca prawny, Łukasz Mróz.

GDDKiA zrezygnowała ze stosowania klauzuli, która ograniczała firmom możliwość pójścia do sądu i domagania się przed nim zwiększenia wynagrodzenia w nadzwyczajnych sytuacjach. Klauzule tego typu można spotkać w umowach między prywatnymi przedsiębiorcami. Dlaczego w kontraktach o zamówienia publiczne nie powinny one mieć miejsca?

źródło: DGP

Jedną z rzeczy, która odróżnia inwestycje publiczne od prywatnych, jest sposób zawierania umowy. Strony właściwie nie negocjują treści kontraktu. W orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej utarło się, że jeżeli jakieś jego elementy nie odpowiadają potencjalnemu wykonawcy, ma on dwie opcje – dorzucić do swojej oferty kwotę, która pozwoli mu spać spokojnie ze świadomością ryzyka albo powiedzieć „pas” i zrezygnować z projektu.

W praktyce usunięcie z umowy ostatniej deski ratunku wykonawcy wobec utopienia przewidzianego przez niego budżetu mogłoby doprowadzić do zaciągnięcia zamówieniom publicznych hamulca ręcznego. Inwestycje nie byłyby realizowane albo z powodu braku chętnych do przyjęcia nieograniczonego ryzyka, albo z powodu przekroczenia budżetów zamawiających przez oferty wykonawców, którzy musieliby skalkulować wszystkie potencjalne ryzyka, z przegalopowaniem przez plac budowy stada jednorożców włącznie.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane