Tarcza przeciwrakietowa pochłania morze pieniędzy

autor: Maciej Miłosz02.01.2019, 07:43; Aktualizacja: 02.01.2019, 07:50
Patriot

Przez kolejne dwa-trzy lata resort obrony nawet bez przeprowadzenia radykalnych zmian w systemie zakupów będzie mógł się pochwalić pełnym wykonaniem budżetu – program Wisła potrzebuje jeszcze ponad 10 mld zł.źródło: ShutterStock

W 2018 r. wydaliśmy na tarczę przeciwrakietową ponad 5 mld zł. Tak duży wydatek na system Patriot już w roku podpisania umowy to efekt zwiększenia budżetu MON i tego, że… inne planowane zakupy nie są realizowane.

W projekcie budżetu MON na 2018 r. jeszcze pod koniec 2017 r. na system obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła zamierzano wydać zaledwie 200 mln zł. – Finansowanie programu będzie realizowane przez kilka lat. (...) Zawsze staramy się w fazie pierwszego roku realizacyjnego nie planować wielkich wydatków na projekty, bo zgodnie z kolejnymi etapami, gdzie sprzęt jest dostarczany, te płatności powinny być wyższe – wyjaśniał podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony gen. Sławomir Pączek, ówczesny dyrektor departamentu budżetowego resortu. Tymczasem według informacji DGP w 2018 r. ta kwota ostatecznie mogła sięgnąć nawet 5,5 mld zł. I choć to i tak nie pokryje nawet połowy ceny zakupu tego systemu (jego wartość to ok. 4,75 mld dol., przy dzisiejszym kursie amerykańskiej waluty to prawie 18 mld zł), to mając na uwadze, że umowę podpisano zaledwie w marcu tego roku, przelew jest bardzo duży. Dostawy pierwszych baterii planowane są dopiero na rok 2022.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (8)

 • xyz(2019-01-02 08:18) Zgłoś naruszenie 58

  Od początku było wiadomo, że instalacja systemu Patriot w naszym kraju była i jest projektem stricte politycznym a nie militarnym. Nagromadzenie potencjału militarnego w tej części Europy nie sprzyja bezpieczeństwu tego regionu w tym Polski. Za dziesiątki miliardów złotych będziemy mieli produkt, który nie zwiększy naszego potencjału wojskowego. Amerykanie doceniają rządy w krajach, które decydują się na tego typu kosztowne projekty.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • waldi12(2019-01-02 11:25) Zgłoś naruszenie 46

  Ta ilość baterii nie jest w stanie obronić Warszawy a o całej Polsce trzeba zapomnieć.I jeszcze nas doją Amerykanie,pseudo sojusznicy z Bożej łaski.A rząd przepłaca za coś o czym nie ma pojęcia i większość naszych wojskowych.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Maciej(2019-01-03 05:16) Zgłoś naruszenie 40

  Warto tutaj pewne rzeczy sprostować. Otóż III RP na dziś dzień zamówiła i kupiła dwie baterie rakietowego systemu OPL średniego zasięgu PATRIOT PAC-3+. Te dwie baterie kosztują polskiego podatnika aż 18,7 mld zł., i winny zostać dostarczone Warszawie najwcześniej w połowie 2023 r., ale pod warunkiem, że nie będzie żadnego poślizgu po stronie amerykańskiego producenta. Ponadto jesteśmy w fazie negocjacji II etapu programu Wisła, czyli nabycia kolejnych sześciu baterii PATRIOT już z systemem zarządzania polem walki IBCS. Docelowo program Wisła może kosztować Nas nawet 50 mld zł. Tym samym budżet MON zostanie wydrenowany z kasy na dekady.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-01-02 12:22) Zgłoś naruszenie 32

  Taki rycerz przykładowo , jeśli nie miał miecza , to tarcza nie była mu potrzebna . Jaśniej ? - trzeba najpierw mieć miecz , a później martwić się o tarczę . Jeszcze jaśniej ? - ważniejsze , od zas..nej tarczy , są rakiety !!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-01-02 11:05) Zgłoś naruszenie 12

  Troszkę w tych instalacjach jest kontry dla UE....... szkoda tylko że za te gierki rządzących tak dużo musimy płacić...... 😁

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane