statystyki

Budżet strefy euro nadal daleko [OPINIA]

autor: Piotr Arak02.01.2019, 07:41; Aktualizacja: 02.01.2019, 07:43
Konflikt o mechanizm dopiero się zaczyna.

Konflikt o mechanizm dopiero się zaczyna.źródło: ShutterStock

Strefa euro obchodziła wczoraj 20. urodziny. To, że przetrwała mimo potężnego kryzysu i dużych różnic między gospodarkami południa Europy a bardziej prężnymi gospodarkami Północy, można uznać za sukces. Choć wielu problemów można było uniknąć bez euro, bo wyjście na prostą gospodarki europejskiej po kryzysie najpewniej trwałoby krócej. Dzisiaj zaś podążamy dalej ścieżką tworzenia instrumentów ochronnych dla rozwiązania, które ma wiele politycznego sensu dla Niemiec, ale mniej dla innych gospodarek europejskich.

Na ostatnim w 2018 r. szczycie w Brukseli unijni przywódcy dali eurogrupie mandat do prac nad projektem instrumentu, który wielu ekspertów i polityków nazywa budżetem strefy euro. Do pełnej formuły budżetowej jednak daleka droga. Zgodnie z przyjętymi konkluzjami instrument budżetowy strefy euro ma być częścią przyszłego budżetu UE na lata 2021–2027. Ma też podlegać wytycznym państw strefy euro, ale w ramach wieloletnich ram finansowych kraje takie jak Polska będą mogły mieć na niego wpływ. Kwestia ta budzi jednak kontrowersje państw, które pozostały przy własnych walutach. Pojawiają się obawy o tworzenie UE dwóch prędkości, a polscy politycy przeciwdziałali podobnym próbom od przeszło dekady.

Sęk w tym, że to, do czego doszli europejscy liderzy, jest zgniłym kompromisem, który może dopiero doprowadzić do powstania prawdziwego budżetu strefy euro. Według konkluzji ze szczytu eurogrupa jest upoważniona do prac na zasadzie dobrowolności, by stworzyć projekt, zasady wdrażania i harmonogram instrumentu budżetowego na rzecz konwergencji i konkurencyjności w strefie euro, a także w państwach członkowskich ERM II. Będzie to część budżetu UE spójna z innymi politykami Unii i ma podlegać kryteriom i strategicznym wskazówkom ze strony państw członkowskich strefy euro.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane