statystyki

Pamela Anderson uczy ekonomii. O proteście żółtych kamizelek we Francji [OPINIA]

autor: Piotr Arak20.12.2018, 07:42; Aktualizacja: 20.12.2018, 07:45
Protesty żółtych kamizelek we Francji.

Protesty żółtych kamizelek we Francji.źródło: PAP/EPA

Ludzie, którzy wyszli na ulice Paryża, niszczyli m.in. drogie samochody, uszkodzili też Łuk Triumfalny. Kolejny weekend minął w atmosferze zamieszek i starć z policją. Francuzi są niezadowoleni z podniesienia akcyzy na paliwa i rosnących kosztów życia. Szkody spowodowane przez rozruchy są szacowane na 3–4 mln euro. Tymczasem Pamela Anderson, która obecnie mieszka we Francji, w serii tweetów powiedziała, że nie popiera przemocy, ale jednocześnie jest ona nieporównywalna ze strukturalną przemocą górnego 1 proc.

Z pewnym zaskoczeniem można przyznać, że gwiazda serialu „Słoneczny patrol” w tym wypadku ma wiele racji, krytykując kurs, jaki obecnie obrały polityka fiskalna i gospodarcza we Francji. Winnych niezadowolenia społecznego jest wielu. Począwszy od poprzednich polityków z lewa i prawa, ale też ze względu na mariaż gospodarki francuskiej i niemieckiej w postaci wspólnej waluty. Według najnowszych danych OECD za 2017 r. Francja stała się najbardziej obciążonym podatkami krajem na świecie. Na 36 badanych państw wpływy podatkowe rządu francuskiego odpowiadały 46,2 proc. PKB ( 43,4 proc. w 2000 r. ).

Co ciekawe, jeszcze na początku 2018 r. Emmanuel Macron dążył do obniżenia podatków majątkowych płaconych przez najbogatszych, co sprawiło, że przez przeciwników został nazwany prezydentem bogatych. Słusznie mówił wtedy, że „nie można udawać, że możesz redystrybuować bogactwo, jeśli nie tworzysz go w pierwszej kolejności”. Problemem Francji jest to, że do tej pory nie udało się tam wdrożyć reform, które zmieniłyby strukturę opodatkowania i dostosowały wydatki społeczne w taki sposób, by gospodarka była bardziej konkurencyjna.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane