statystyki

Detaliści pomagają rządowi [OPINIA]

autor: Rafał Hirsch19.12.2018, 07:20; Aktualizacja: 19.12.2018, 08:05
Wygląda na to, że w tym roku kwoty ze sprzedaży samych obligacji detalicznych wystarczą, aby sfinansować cały deficyt budżetowy.

Wygląda na to, że w tym roku kwoty ze sprzedaży samych obligacji detalicznych wystarczą, aby sfinansować cały deficyt budżetowy.źródło: ShutterStock

W ostatnich dniach pojawiły się w przestrzeni publicznej dwie podobne liczby. Resort finansów w tym roku sprzedał obligacje detaliczne za 11,6 mld zł. Czyli te przeznaczone dla drobnych ciułaczy. Minister finansów wyraziła przekonanie, że tegoroczny deficyt budżetowy będzie w pobliżu 0,5 proc. PKB. Samo PKB w tym roku będzie w okolicach 2,1 bln zł, a pół procent od tej liczby to 10,5 mld zł.

W ygląda na to, że w tym roku kwoty ze sprzedaży samych obligacji detalicznych wystarczą, aby sfinansować cały deficyt budżetowy. Czyli mamy sytuację, w której rząd może w ogóle obejść się bez inwestorów zagranicznych, dużych funduszy i banków, którzy tradycyjnie są głównymi odbiorcami emitowanego przez państwo długu.

Ale to sytuacja nie do końca prawdziwa, bo 2,6 mld zł w całej kwocie uzyskanej ze sprzedaży obligacji detalicznych to papiery trzymiesięczne sprzedawane przed wrześniem, czyli takie, które rząd już wykupił. Ale nawet przy takiej poprawce okazuje się, że pomoc ze strony inwestorów detalicznych w finansowaniu deficytu wynosi w tym roku 9 m ld zł (11, 6 m ld całości sprzedaży minus 2, 6 m ld sprzedanych i wykupionych już obligacji trzymiesięcznych). A nie mamy jeszcze danych za grudzień. Czyli nadal zupełnie możliwe jest, że wpływy ze sprzedaży obligacji detalicznych pokryją w tym roku deficyt budżetowy (a może nawet cały deficyt sektora finansów publicznych) w całości. To niesamowita i bardzo wygodna dla rządu sytuacja.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane