statystyki

Tylko samooczyszczenie pozwala nierzetelnym na dalszy start w przetargach

autor: Sławomir Wikariak18.12.2018, 09:00; Aktualizacja: 18.12.2018, 09:06
podatki, rachunki, dokumenty

Przepis wcale nie wymaga, by niewykonanie umowy wynikało wyłącznie z winy wykonawcy.źródło: ShutterStock

Wypłata pieniędzy z gwarancji należytego wykonania umowy nie może być traktowana jako dowód na oczyszczenie się przedsiębiorcy, z którym rozwiązano wcześniejszy kontrakt – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

W przetargu na budowę kanalizacji najkorzystniejszą ofertę złożyła firma, z którą wcześniej inna gmina rozwiązała umowę. Konkurent podniósł to w odwołaniu, domagając się wykluczenia zwycięzcy jako nierzetelnego przedsiębiorcy. Po otrzymaniu tego żądania zamawiający formalnie cofnął decyzję o wyborze najkorzystniejszej oferty, po to tylko jednak, by ostatecznie znów wybrać tę samą.

Krajowa Izba Odwoławcza, do której trafiło odwołanie, najpierw musiała rozstrzygnąć, czy w ogóle może je rozpoznać. Formalnie bowiem pierwotna decyzja o wyborze oferty została przecież uchylona, więc odwołanie dotyczyło czynności, której została anulowana. Skład orzekający doszedł jednak do wniosku, że nie stoi to na przeszkodzie rozpoznania sprawy.

„Choć czynność objęta odwołaniem została unieważniona, to w obliczu dokonania ponownego wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez przystępującego i braku podjęcia w ramach ponownego badania i oceny ofert jakichkolwiek innych czynności (...) istota sporu między stronami pozostała ta sama” – napisała w uzasadnieniu wyroku przewodnicząca składu orzekającego Beata Konik. Dodając, że inne rozstrzygnięcie mogłoby pozbawiać firmę ochrony prawnej.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane