statystyki

Rzym koryguje budżet pod naciskiem

autor: Magdalena Cedro18.12.2018, 07:12; Aktualizacja: 18.12.2018, 08:50
Rzym

Zejście poniżej 2 proc. PKB mogłoby rozbić koalicjęźródło: ShutterStock

Rządzący w Rzymie politycy pod presją Brukseli jednak dokonali korekty budżetu.

Komisja Europejska otrzymała już poprawioną wersję włoskiego planu finansowego. Z proponowanego pierwotnie deficytu na poziomie 2,4 proc. PKB Włosi zmniejszyli lukę do 2,04 proc. Teraz Bruksela ocenia propozycję. Nie wiadomo, jaki będzie werdykt, bo nowa oferta jest wciąż odległa od tego, co zakładał poprzedni włoski rząd, który przewidywał w 2019 r. zmniejszenie deficytu do poziomu 0,8 proc. PKB. Populiści liczą, że nowa propozycja usatysfakcjonuje eurokratów i Rzym uniknie kar przewidzianych procedurą nadmiernego deficytu.

To radykalna zmiana stanowiska Włochów, którzy wcześniej nie chcieli cofnąć się ani krok, twierdząc, że jest to pierwsza ustawa budżetowa napisana w Rzymie, a nie w Brukseli. Rządząca od czerwca koalicja Ruchu 5 Gwiazd i Ligi planowała zrealizowanie w przyszłym roku kosztownych obietnic wyborczych, takich jak wprowadzenie dochodu podstawowego dla najuboższych i obniżenie wieku emerytalnego. Miały one zostać sfinansowane poprzez zwiększenie luki w budżecie.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane